REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Kogo zobaczymy na Festiwalu Folkloru Górali Polskich?
Fot: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera FB

Kogo zobaczymy na Festiwalu Folkloru Górali Polskich?

Przed nami niepowtarzalna okazja do zaprezentowania,
a zarazem poznania bogactwa rodzimych góralskich obrzędów i zwyczajów, muzyki, pieśni, tańców, strojów i gwary. 
Kogo więc zobaczymy podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich? Przedstawiamy Zespoły z naszego regionu:
   * GROJCOWIANIE - Zespół Regionalny z Wieprza
   * HULAJNIKI - Zespół Regionalny z Milówki
   * LIPOWIANIE - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca z Lipowej 
   * MAGURZANIE - Zespół Regionalny z Łodygowic
   * PILSKO - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca z Żywca
   * ROMANKA - Regionalny Zespół z Sopotni Małej
   * SPOD KIKULI - Regionalny Zespół z Lalik
   * WIERCHY - Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki z Milówki
   * ZIEMIA RAJCZAŃSKA - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Bronisława Zaremby z Rajczy
   * ŻYWCZANIE z Żywca
 

Historia imprezy sięga 1970 roku, kiedy to zorganizowano pierwsze Dni Polskie, które dały początek Festiwalowi Folkloru Górali Polskich (nazwa ta pierwszy raz pojawiła się w 1975 roku); natomiast w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowany jest od roku 1982; gospodarzem FFGP od początku jest miasto Żywiec. 

Celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich polskich góralskich grup etnograficznych; swoje tradycje prezentują również zespoły z terenów podgórskich; Festiwal jest przeglądem zespołów i solistów, zachowujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. 

W ramach FFGP odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych; każdy z nich ocenia oddzielna komisja złożona ze specjalistów od spraw folkloru - etnografów, instrumentologów, muzykologów i choreografów. 

W obu przeglądach główną nagrodą jest Złote Żywieckie Serce, zespoły dodatkowo rywalizują o Serca Srebrne i Brązowe; komisja artystyczna przyznaje również czterem zespołom nagrody dodatkowe za poszczególne elementy programu (np. wierną prezentację zwyczaju lub obrzędu, autentyczne i wierne odtworzone tańce, zgodną z regionem muzykę.

Przez pięć kolejnych wieczorów w Amfiteatrze Pod Grojcem zobaczymy 25 konkursowych programów ukazujących folklor górali śląskich, żywieckich, podhalańskich, białych, czadeckich, babiogórskich, zagórzańskich, łąckich, a także Łemków oraz Lachów limanowskich, szczyrzyckich i sądeckich; natomiast do południa na żywieckim Rynku rywalizować będą góralskie kapele, grupy śpiewacze, soliści śpiewacy i instrumentaliści ludowi

Przeczytaj także

 REKLAMA