REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Folklor z różnych stron świata na TKB
Fot: MCK Żywiec/Lucjusz Cykarski

Folklor z różnych stron świata na TKB

Przed nami wielkie, radosne i kolorowe spotkanie kilkunastu
zespołów ze wszystkich stron świata, w tym trzech z Polski, kultywujących rdzenne tradycje określonego regionu własnego kraju - Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. To konkurs oceniany przez Międzynarodową Radę Artystyczną, złożoną z wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnomuzykologów i choreografów.
Widowiska konkursowe ukazują dziedzictwo kulturowe różnych narodów - autentyczne zwyczaje, obrzędy pieśni, muzykę i tańce.

Główna nagroda MSF - Grand Prix przyznawana jest najlepszej grupie za całość programu, najczęściej za prezentację widowiska ukazującego fragment z życia określonej społeczności, natomiast wyróżnienia za poszczególne elementy programu może otrzymać sześć zespołów.

W imprezie, która odbywa się od 1990 roku, a jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, uczestniczyły dotąd zespoły z kilkudziesięciu krajów, wiele również z tych całkiem nam odległych, m.in. z Australii, Brazylii, Chile, Meksyku, Indii, Korei Południowej, Togo, Wysp Wielkanocnych, Tajwanu; w tym roku najdłuższą drogę na festiwal pokonają zespoły z Meksyku, Indonezji i Japonii.

Spotkania w założeniu są imprezą wędrującą, dotychczas odbywały się na trzech spośród pięciu głównych estrad Tygodnia Kultury Beskidzkiej - w Wiśle, Szczyrku i Żywcu; gospodarzem 29. edycji MSF będzie Żywiec; zespoły zaprezentują się na scenie Amfiteatru Pod Grojcem.

Przez cztery dni żywiecka publiczność odbędzie podróż przez niemal całą Europę, do Ameryki Środkowej oraz Azji, czwartego dnia (4 sierpnia) wszystkie zespoły wystąpią w koncercie finałowym i zaprezentują krótkie programy. 

Przeczytaj także

 REKLAMA