REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Żywieckie rondo grozy [WIDEO]

Żywieckie rondo grozy [WIDEO]

Od minionej soboty w Żywcu wprowadzono nową organizację ruchu.

Powiatowy Zarząd Dróg w Żywcu przed tygodniem poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o wprowadzeniu zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulic Batorego, al. Wolności oraz al. Legionów w Żywcu. W ciągu minionego tygodnia trwały prace drogowców przygotowujące wspomniany teren pod nową organizację ruchu, której schemat jest przedstawiony na poniższym zdjęciu:

zywiecruch

 

Po kilku dniach prac, w sobotę nad ranem, nowe żywieckie rondo zostało oddane do użytku. Jak to zwykle w tego typu sytuacjach bywa, wielu kierowców pomimo posiadania pary oczu, zdaje się nie dostrzegać widocznego z każdej strony ronda nowego oznakowania. Dzisiaj tylko, podczas około 30-minutowego pobytu na Skwerze Narodowych Sił Zbrojnych, wokół którego zostało wytyczone nowe rondo, w związku z realizacją materiału, byliśmy świadkami 4(!) przypadków jazdy pod prąd, "po staremu". Część z nich została uwieczniona na naszym materiale, który znajdziecie poniżej. To oczywiście najniebezpieczniejsze ze spotykanych tam zachowań kierowców. Na szczęście w niektórych przypadkach, pomimo podjętego zamiaru złamania przepisów, kierujący opamiętywali się i decydowali pojechać zgodnie z nowym oznakowaniem. 

Innym spotykanym na szeroką skalę objawem ignorancji nowego oznakowania jest notoryczne zatrzymywanie się kierowców przemieszczających się al. Wolności wokół skweru na al. Legionów (skrzyżowanie przy MCK). Dotychczas jadąc w ten sposób, kierujący był zmuszony ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony al. Wolności. Obecnie to właśnie tak poruszający się pojazd ma pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi z prawej. Mówi o tym stosowne oznakowanie poziome oraz pionowe, typowe dla rond. Oczywiście można przyjąć tezę, że Ci kierowcy wykazują się niespotykaną wręcz uprzejmością, ustępując pierwszeństwa pojazdom włączającym się do ruchu, jednak mając na względzie okoliczności zmiany ruchu, jest to bardzo naciągana teoria. 

Jak natomiast wygląda sprawa kolizyjności na tym rondzie? W sobotę, kilka godzin po jego oddaniu do użytku informowaliśmy na portalu Żywiec997 o pierwszej kolizji w tym miejscu. Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy w żywieckiej komendzie, to jak na razie jedyne zdarzenie, które miało miejsce w tym rejonie po zmianie organizacji ruchu. Patrząc na poniższy film, nietrudno się oprzeć wrażeniu, że ta statystyka ulegnie wkrótce zmianie.

Apelujemy do wszystkich kierowców: PATRZCIE NA ZNAKI I NIE JEŹDZIJCIE NA PAMIĘĆ! 

 

 

Video/montaż: Żywiec997

 

Przeczytaj także

 REKLAMA