REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Lekturę na weekend poleca Żywiecka Biblioteka Samorządowa: 
 
Cykl powieściowy „Spacer Aleją Róż” Edyty Świętek, na który składa się 5 kolejnych tomów, to fascynująca saga rodzinna, w której burzliwe losy głównych bohaterów śledzimy na niezwykle barwnym i wyjątkowo realistycznie odmalowanym tle historycznym. 
 
Fikcja literacka przeplata się tutaj z autentycznymi wydarzeniami - począwszy od 1949 roku, trudnych powojennych lat odbudowy i bolesnych przemian polityczno-społecznych, poprzez równie skomplikowane i trudne czasy PRL-u, aż po upadek władzy ludowej. 
 
W tej powieści jest wszystko, całe spektrum ludzkich spraw, uczuć i zachowań. Skomplikowane relacje międzyludzkie, losy jednostek, społeczności, pokoleń zdeterminowane przez otaczającą je rzeczywistość oraz własne „demony”.
Cykl czyta się z ogromną przyjemnością i narastającym zaciekawieniem co do rozwoju fabuły, ale też z nutką zadumy i refleksji, przy okazji wzbogając swoją wiedzę o historyczne fakty i wydarzenia z minionej epoki, poznając choćby „od podszewki” początki i rozwój krakowskiej dzielnicy Nowa Huta, z którą swoje losy wiążą bohaterowie powieści.
 
Aktualnie w zbiorach ŻBS znajdują się 4 pierwsze tomy serii : „Cień burzowych chmur”, „Łąki kwitnące purpurą”, „Szarość miejskich mgieł” oraz „Drzewa szumiące nadzieją”.
Ostatni, piąty tom, zatytułowany „Powiew ciepłego wiatru”, niedawno, bo 15 maja, miał swoją premierę wydawniczą.
 
Tekst: Monika Derus
 
Wszystkie
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Książka Tygodnia
Gość BESKIDLIVE