Reklama

REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Dokładnie 17 lutego 1980 roku.

Historyczne, pierwsze zimowe  zdobycie szczytu Mount Everestu przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. 

Niewiele brakło, by Krzysztof Wielicki w ogóle na tę wyprawę nie pojechał. Nie uzyskał miejsca na pierwszej liście uczestników i znalazł się w ekipie z trzeciego miejsca na liście rezerwowej. Z powodu braku specjalistycznego sprzętu Krzysztof Wielicki korzystał na wyprawie i podczas ataku szczytowego z... okularów spawalniczych. Inni uczestnicy mieli m.in. gogle narciarskie.

Na szczycie zdobywcy znaleźli kartkę pozostawioną przez Raya Geneta – ostatniego zdobywcę Everestu w sezonie letnim 1979, który zginął w trakcie zejścia. Treść kartki to: „For a good time call Pat Rucker 274-2602 Anchorage, Alaska, USA” (Jeśli chcesz się dobrze zabawić zadzwoń do ...), co według późniejszych informacji Leszka Cichego było kontaktem do prostytutki.

Sami zostawili  różaniecod papieża i drewniany krzyżyk oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne.Informacja o wniesieniu i pozostawieniu na szczycie różańca i krzyżyka nie została podana oficjalnie, ale dotarła do kraju w listach do rodzin i dotarła jako plotka do Radia Wolna Europa  w międzyczasie jednak ulegając zniekształceniu. Plotka mówiła o 4 metrowym krzyżu, podczas gdy w rzeczywistości był to 4-centymetrowy krzyżyk. Schodząc ze szczytu himalaiści minęli ciało Hannelore Schmatz, która zginęła 2 października 1979 w trakcie jesiennego sezonu.

Kierownik wyprawy wysłał telegram z wiadomością o zdobyciu szczytu m.in. do papieża Jana Pawła II  i otrzymał od niego list z gratulacjami, co spotkało się z dezaprobatą polskich komunistycznych władz i razem z wiadomością o krzyżu spowodowało, że Edward Gierek nie podał ręki Andrzejowi Zawadzie w czasie przywitania uczestników wyprawy na lotnisku w Warszawie.

Reklama

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Wywiady
Gość BESKIDLIVE