REKLAMA

reklama

                      

W świecie zabytkowych kościołów, czyli piękno zaklęte w drewnie
Fot: Aero Foto Beskid

W świecie zabytkowych kościołów, czyli piękno zaklęte w drewnie

 Świat starych kościołów,

przydrożnych figur świętych i kaplic. Część z nich stoi jeszcze w miejscach, w których przez wiekami je wzniesiono; część zdobi ekspozycje muzealne. Na pozór archaiczny i nietrwały budulec, jakim jest drewno, przetrwał kilkaset lat zmagań z natura i dziś cieszy oko spracowaną fakturą słojów. 

milowkachalupa1

Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego pokazuje najciekawsze obiekty w ich naturalnym otoczeniu oraz placówki muzealne zajmujące się architektura i sztuką ludową. Jego Trasa Główna łączy się z podobnymi szlakami w województwach podkarpackim i małopolskim, natomiast pięć odrębnych pętli pozwoli na szczegółową penetrację terenu województwa.

lalikikaplica3a

Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego obejmuje łącznie 93 obiekty architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze - młyn wodny i spichlerze, a jego przebieg przedstawia się następująco. Powyższe budynki oznakowane zostały tablicami informacyjnymi, na który zamieszczono opis obiektu w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) oraz schematyczną mapkę obrazującą usytuowanie obiektu na szlaku. Szlak powstał z myślą o miłośnikach zabytków i dawnej architektury drewnianej. Ma uczyć, informować i przy okazji promować walory turystyczne województwa śląskiego.

Szlak Architektury Drewnianej powstał z inicjatywy kilku województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, w późniejszym czasie oznakowany został także szlak w województwie świętokrzyskim. Współpraca nad tworzeniem poszczególnych etapów szlaku trwała w latach 2001-2003 oraz 2008-2009. Podobne projekty powstały także zagranicą: Szlak Romantyczny we Frankonii, Zamki nad Loarą we Francji czy też Burgenstrasse obejmująca Frankonię i Czechy. Polski Szlak Architektury Drewnianej śmiało można wpisać na listę miejsc "do odwiedzenia"

 

Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim ma długość 1060 km. Za najstarsze obiekty leżące na szlaku uchodzą kościoły Wszystkich Świętych w Sierotach (pow. gliwicki) i Łaziskach (pow. wodzisławski), wzniesione w połowie XV wieku.

Szlak podzielony jest na pięć pętli: beskidzką, pszczyńską, rybnicka, gliwicką i częstochowską oraz posiada też liczącą 326 km trasę główną. 

Na trasie pętli beskidzkiej, liczącej 113 km, leży m.in. Kościół św. Katarzyny w Cięcinie, Kościół NMP Nieustającej Pomocy - Laliki Pochodzita, Stara Chałupa w Milówce, Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy oraz Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej Stecówce. 

Przeczytaj także

 REKLAMA