REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Budujesz masę mięśniową? Zrób to skuteczniej z kreatyną

Budujesz masę mięśniową? Zrób to skuteczniej z kreatyną

Budowanie masy mięśniowej to długotrwały proces, który wymaga wiele cierpliwości oraz determinacji w dążeniu do celu. Nie jest tak, że pójdziemy raz np. na siłownie i zauważymy zmiany naszego organizmu. W zależności od konkretnej sytuacji, regularności oraz intensywności wykonywanej aktywności fizycznej, a także naszej diety, efekty treningów będą pojawiały się wcześniej lub później i ciężko przewidzieć ile średnio może to trwać.

Wiele może zależeć także od ewentualnych chorób, stosowania używek, czy też samej sytuacji wyjściowej oraz celu treningowego. Dla przykładu, nie posiadając dużej tkanki tłuszczowej, zauważalne efekty zdrowego stylu życia w budowaniu masy mięśniowej mogą się pojawić już po kilku tygodniach. Natomiast w przypadku odchudzania i osoby cierpiącej na nadwagę, ten czas może być zdecydowanie dłuższy. Stąd też coraz częściej (dla przyspieszenia efektów treningu) stosuje się suplementy diety oraz odżywki treningowe. W przypadku budowania masy mięśniowej bez wątpienia najpopularniejszym wyborem jest kreatyna, którą powinieneś rozważyć w swojej diecie.

Budowanie masy mięśniowej z kreatyną - co warto wiedzieć?

Kreatyna to jedna z najlepiej przebadanych substancji, która jest dostępna na rynku suplementów diety i odżywek treningowych. Po raz pierwszy odkryto ją już w pierwszej połowie XIX wieku, a odnaleziono ją właśnie w mięśniach szkieletowych człowieka. Do dnia dzisiejszego, przeprowadzono na niej ogrom badań, a jej pozytywny wpływ na kształtowanie masy mięśniowej udowodniono wielokrotnie. To właśnie to m.in. jest jedną z przyczyn wysokiej popularności kreatyny. Jednak jakich konkretnie efektów można spodziewać się po jej stosowaniu?

Mówiąc najbardziej ogólnie, kreatyna zwiększa możliwości wysiłkowe organizmu. Siła oraz wytrzymałość mięśni jest większa, dzięki temu możemy przeprowadzić intensywniejszy trening lub dłuższy, a to wpływa także na rozrost masy mięśniowej. Co więcej, kreatyna także skraca czas niezbędny do regeneracji organizmu po przeprowadzonym treningu. To wszystko jest możliwe za sprawą cząsteczek ATP, czyli tzw. nośnika energii w mięśniach. Kreatyna wspiera ich odnawianie, a dzięki temu są tam dostępne w większej ilości, a nasz organizm poprawia swoją wydolność fizyczną.

Kreatyna nie buduje mięśni za Ciebie

Chociaż kreatyna faktycznie może poprawić i przyspieszyć cały proces budowania masy mięśniowej, to nie jest to żadna magiczna pigułka. Bez odpowiednich treningów oraz diety, samo suplementowanie kreatyny zda się na nic. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się szukać przyczyn braku efektywności jej stosowania. Regularność treningów na odpowiedniej intensywności jest główną bezpośrednią przyczyną wzrostu masy mięśniowej. Bez pracy mięśni, nie jest możliwy ich rozrost. Jednak, aby im to umożliwić, potrzebują one odpowiedniego “paliwa”, którym nie jest tylko kreatyna.

Wspomniane paliwo to szeroko rozumiane jedzenie. Dieta powinna być pełnowartościowa i zdrowa. W przypadku budowania masy mięśniowej kluczowa będzie odpowiednia ilość białka (zwiększona, niż minimalne zapotrzebowanie), a przydatne mogą okazać się także węglowodany. Oczywiście wszystkiego rodzaju witaminy i minerały, także będą niezbędne do tego, aby organizm prawidłowo funkcjonował pomimo ciężkich treningów. 

Stąd też jeśli myślimy o suplementacji kreatyny, może okazać się konieczne suplementowanie innego lub kolejnego preparatu. Sklep z suplementami taki jak sklep SFD, posiada szeroką ofertę, w której znajdziesz wszelkiego rodzaju odżywki treningowe i suplementy diety, dlatego warto się jej przyjrzeć, szukając idealnej suplementacji dla siebie.

 

 

Przeczytaj także

 REKLAMA