REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności Fundacji Braci Golec
fot: notatka prasowa

Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności Fundacji Braci Golec

Już 2 sierpnia 2023 r. w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu o godzinie 21.00, Fundacja Braci Golec będzie świętować swój jubileusz.

Tylko kilka dni dzieli Nas od wydarzenia, które będzie czasem wspominającym wspaniałych ludzi i ważnych momentów w Fundacji. Podczas koncertu zaprezentują się podopieczni z repertuarem tradycyjnym, a także Orkiestra Ludowa i Chór Ludowy z melodiami góralskimi  w nowoczesnych aranżacjach. 

W 2003 roku z inicjatywy braci Łukasza Golca i Pawła Golca z Milówki, liderów zespołu Golec uOrkiestra, powstała Fundacja Braci Golec, która już od 20 lat wspiera młode talenty w rozwijaniu ich muzycznych pasji i poznawaniu regionalnych tradycji. Przez ten czas Fundacja współpracowała z aktywnymi  muzykami  i miłośnikami kultury, którzy jako instruktorzy przekazywali swoją pasję młodemu pokoleniu. To właśnie dzięki takim ludziom Fundacja zaczęła nabierać skrzydeł i co roku skupia liczne grono podopiecznych. Przez tak wiele lat instruktorzy poprowadzili już setki regularnych zajęć indywidualnych i grupowych z nauki gry na skrzypcach, heligonkach, basach, instrumentach pasterskich oraz śpiewu góralskiego. Zapewniali wsparcie muzyczne i opiekę podczas wielu koncertów, wydarzeń, warsztatów. Dzięki zaangażowaniu zespołu wznowiono przekaz - Mistrz i Uczeń,  gdzie dzieci uczą się grać ze słuchu, a nie z nut, tak jak bywało to dawniej w rodzinnym przekazie, gdy nauczycielami byli rodzice, czy też dziadkowie. 

Na początku działalności w Fundacji kształciło się ok. 40 dzieci. Obecnie z edukacji muzycznej korzysta ponad 250 podopiecznych w Ogniskach Twórczości Artystycznej w Gminach: Rajcza, Ujsoły, Lipowa, Łodygowice, Jeleśnia, Gilowice, Czernichów, Świnna oraz Miastach Żywiec, Szczyrk.  Dzięki współpracy z samorządami i instytucjami kultury organizowana i zapewniana jest  nauka  gry i śpiewu dla dzieci i młodzieży, a także możliwość indywidualnego rozwoju i kontaktu z rówieśnikami. To dzięki takiej współpracy wiele młodych ludzi może zacząć swoją przygodę z instrumentem, śpiewem, rodzimą kulturą.

Fundacja Braci Golec- zrodzona z pasji do muzyki i potrzeby dzielenia się nią- działa niczym  rodzina, w której panuje bliska atmosfera, przyjaźń i przywiązanie.  

“Dumni jesteśmy, gdy widzimy sukcesy naszych dzieci- podopiecznych i absolwentów , nierzadko dorosłych już ludzi, rozwijających swoje pasje i umiejętności, spełniających się życiowo, społecznie i zawodowo- muzycznie, ale nie tylko. Jako organizacja społeczna budujemy pewne więzi i piękne jest to, że po latach nasi podopieczni ponownie do nas wracają: czy to wspierając muzycznie swoich młodszych kolegów, podczas ich pierwszych koncertów, czy jako …. instruktorzy.  W myśl misji, w której wierzymy, że kiedy słowa zawodzą, mówi muzyka, a z kultury regionu wypływają postawy i zachowania społeczne, pragniemy pokazać, że jej treści mogą być tworzone przez każdego z nas i mogą rozkwitać- jeśli tylko dobrze zasiejemy góralskie ziarenko. “  

Niejednokrotnie wychowankowie Fundacji Braci Golec osiągają także sukcesy w szkołach muzycznych, lokalnych przeglądach i ogólnopolskich konkursach. Rok w rok widać i słychać jak praca Fundacji wpływa na młode pokolenia na Żywiecczyźnie.  

Zapraszamy raz jeszcze  na wyjątkowy koncert. Już 2 sierpnia 2023 roku o godzinie 21.00 w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu będzie miało miejsce wydarzenie pełne wspomnień i muzyki w wykonaniu podopiecznych, instruktorów, absolwentów, Orkiestry Ludowej, Chóru Ludowego i sympatyków Fundacji Braci Golec.  Do zobaczenia !

 

Przeczytaj także

 REKLAMA