REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Jej patronem
jest naprawdę święta Anna, lecz wśród mieszkańców przyjęła się zwyczajowa nazwa - "U Dziadka". Nazwa ta pochodzi od nazwiska dawnego właściciela gruntu, na którym została wybudowana. Ta urocza, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku u podnóża Kopy Radziechowskiej kapliczka, przyciąga rzesze turystów. Mowa oczywiście o kapliczce stojącej przy drodze z Radziechów do Twardorzeczki. 
 
Geneza powstania kapliczki wiąże z rokiem 1872, w którym to Benedykt Janota, ówczesny właściciel przyległych ziem, przekazał gminie radziechowskiej teren pod zabudowę. Historia powstania kapliczki ma swój początek dosłownie u źródła obok niej bijącego. Wsród górali krąży wiele legend mówiących o cudownych właściwościach tej wody. 
Sprawiło to, że okoliczni mieszkańcy postanowili wznieść na działce należącej do gospodarza, zwanego popularnie „Dziadkiem” kapliczkę, której nadano wezwanie św. Anny.
 
Z bijącym tutaj źródełkiem i jego cudownymi właściwościami związana jest legenda, opisana między innymi w "Kronice kościoła Radziechowskiego". Głosi ona, że kapłan jadący do chorego w Ostrem po drodze napotkał osłabionego żebraka. Chcąc udzielić mu Komunii Świętej, przełamał Hostię, której cząstka upadła na ziemię, a w miejscu tym wypłynęła woda.
 
Bardzo znana wśród mieszkańców jest także opowieść o tym, iż kapliczkę wybudowano j miejscu, gdzie nastąpiło starcie wojsk polskich i szwedzkich w czasie „potopu szwedzkiego”. Szwedzi w odwecie za udział górali w obronie Jasnej Góry, mordując mieszkańców spalili Radziechowy. Na polu „ U dziadka”  długo jeszcze podczas prac polowych odnajdywano szczątki ludzkie.
Każdego roku w dniu 26 lipca w kapliczce odbywa się msza święta i odpust. 
 
Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE