Tych

wiosek już nie ma. W 1966 roku Stary Żywiec i Zadziele zalały rzeki wody Soły tworząc Jezioro Żywieckie. To pod taflą wody ukryta jest historia podwodnego świata, który bezporotnie zaginął. 

Ponad pół wieku temu powstało więc Jezioro, bez którego juz dziś nie wyobrażamy sobie Żywca. Choć zagospodarowanie jego brzegów czasem budzi nasz niedosyt, choć nie dokońca wykorzystany jest jego ogromny potencjał - wiemy, że z pewnością stanowi wizytówkę Żywiecczyzny. 

jezioro1

Niezwykle malowniczne Jezioro Żywieckie otoczone jest górami.Jego powierzchnia to ponad 4000 hektarów, gdzie znajduje się 94,60 mln m³ wody. Przy zbiorniku dziła także elektrownia wodna o mocy 21MW na pobliskiej Górze Żar. 

By utworzyć to malownicze Jezioro, porzeba było wysiedlić aż 4000 tysiące mieszkańców Starego Żywca i Zadziela. Potrzeba było zlikwidować domy, zasypać studnie, a miasto zalać wodą. Częściowo ekshumowano także cmentarz. Co dalej z mieszkańcami? Większość nich osiedliła się  w pobliskich Kozach lub w samym Żywcu. Do dziś niesmak i kontrowersje wzbudza fakt odszkodowań dla wysiedlonych osób, według nich nie były one bowiem proporcjonalne do zlikwidowanych domostw. 

jezioro3

W 2012 roku Jezioro Żywieckie oddało  XIX - wieczne tabernakulum. Zdaniem badaczy pierwotnie zabytek pochodził z drewnianego kościoła, który krył się pod wodami zalanego Starego Żywca. 

 

Wszystkie
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Rajcza
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Gmina Milówka
Wywiady
Sport
Gość BESKIDLIVE