REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Królowa Beskidów. Matka Niepogód.

Bywa też Kapryśnicą. Przez Niemców określana Górą Diabła. Jakkolwiek byśmy jej nie nazwali i tak wiemy, że Królowa jest tylko jedna - Babia Góra. 

babiam1

Jej najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m. n.p. m ), zwany również Diabelskim Szczytem. Góra magiczna. Góra, która jest celem wypraw turystów. Dlaczego? Przecież w rzeczywistości na jej szczycie, oprócz bezcennego widoku, czeka na nas Diablak, czyli... sterta kamieni. A jednak. 

babiam7

Legendy...

Legenda głosi, że kamienie te zebrała olbrzymka i rozrzuciła pod swoim obejściem. Według innej wersji legendy kamienie te to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego.

Inne wersje podań ściśle związane są z nazwą - Babia Góra. W jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali bowiem swoje branki, czyli baby.  Nazwa może też mieć powiązanie z niektórymi znaczeniami słowa baba (rodzaj ciasta lub kamienny posąg kultowy ).

babiam2

Diablak, czyli diabelski interes

Dlaczego Diablak? Bo na polecenie wygnańca sam diabeł wzniósł tam zamek. W nocy zabrał się do pracy, ale ukończyć miał przed świtem. Zamek był niemal kompletny, gdy głos kura przerwał pracę i... wszystko runęło w dół. Podobno dźwięki pod kamieniami i dziś można uslyszeć. 

babiam4

Była miejscem sabatu czarownic. Czy zlatują się tam do dziś? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne - Babia Góra przyciąga. Chętnie wybierają się na nią zielarze wierzący, ze zebrane z jej podnóża zioła będą miały szczególną moc. Zabłąkani w nocy turyści twierdzili, ze dane było im spotkać tajemniczą postać, tajemnicze światełka w ciemności, a byli i tacy, którzy słyszeli rżenie konia. Z pewnością pogoda na Babiej Górze jest nieprzewidywalna. Czy wpływa na to zjawisko mikroklimat czy też kapryśność Beskidzkiej Królowej? Racjonalnie rzecz ujmując... Jednak Babiej logika się nie trzyma, to góra szczególna. 

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na Babiej przy pięknej pogodzie rozbił się helikopter i awionetka. Do dziś nie poznano przyczyn wypadków. 

babiam5

_______________

 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE