Pod krzyżem jubileuszowym

na Górze Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie już po raz 14. odbyły się 6 października Zaduszki Narodowe. Podczas tej swoistej lekcji historii w plenerze uczestnicy oddali szczególną cześć obrońcom Zadwórza – „polskich Termopil”, ks. Stanisławowi Kaszkowicowi – dziekanowi żywieckiemu z czasów „potopu szwedzkiego” oraz „żołnierzom wyklętym” – bohaterom powojennego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

zaduszki3

Kulminacyjnym momentem uroczystości była Msza św. za ojczyznę pod gigantycznym krzyżem na Matysce. Liturgii przewodniczył ks. Ryszard Kubasiak – budowniczy „Golgoty Beskidów”. Przy ołtarzu modlili się też ks. porucznik Roman Zoń oraz ks. Krzysztof Ciurla – współorganizator Zaduszek Narodowych. W kazaniu ks. Kubasiak zwrócił uwagę, że od zniewolenia zewnętrznego znacznie gorsza jest niewola umysłu i ducha. Duchowny podkreślił, że wolność nie jest człowiekowi dana, lecz zadana.

Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach wyjaśniła, że co roku organizatorzy starają się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. W tym roku byli to 11-letni Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”, który poległ w Powstaniu Warszawskim oraz młodociani obrońcy –„Orlęta Lwowskie” – którzy 17 sierpnia 1920 r. pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego do ostatniego naboju walczyli z wielokrotnie liczniejszymi siłami I Konnej Armii Siemiona Budionnego.

zaduszki4

Po Mszy odczytany został Apel Poległych, którego treść wyłonił ogólnopolski konkurs wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Asystowali żołnierze pododdziału pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego ze sztandarem.

Na koniec w Kurhanie Pamięci, jaki powstaje na Matysce od 2005 roku, złożona została ziemia, w której spoczywają polscy bohaterowie polegli w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem. Podczas bitwy życie straciło 318 polskich żołnierzy, którzy przez 11 godzin stawiali opór wyszkolonemu wojsku rosyjskiemu. Dosypano także ziemię z mogiły członków wywiadu Armii Krajowej z grupy Stragan działającej w latach 1941-1943 w III Rzeszy, zamordowanych na 23 dni przed zakończeniem II wojny światowej w miejscowościach Krems i Stein nad Dunajem w Austrii.

Podczas uroczystości grupy rekonstrukcyjne odtworzyły szereg scen, które przybliżały dramatyczne losy stoczonej 98 lat temu bitwy pod Zadwórzem koło Lwowa oraz bohaterską postawę żywieckiego, łodygowickiego i radziechowskiego proboszcza – ks. Stanisława Kaszkowica. Na oczach widzów rozegrały się kolejno sceny: uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, wyprawy dziekana żywieckiego, który wyruszył z góralami na odsiecz Jasnej Góry, spalenia przez szwedzkie wojska radziechowskiej wioski oraz samej obrony Częstochowy.

Źródło: diecezja bielsko-żywiecka.pl