REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Choć mają magiczną

moc przyciągania, niekiedy pokazują swoje groźne oblicze. Czasem jednak ofiarami gór zostają zbyt lekkomyśi turyści. Najwięcej chyba miejsc pamięci o tych, którzy w górach pozostali, znajduje się na Słowacji. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze 

To symboliczny cmentarz położony w  w paśmie górskim Małej Fatry.  Cmentarz wybudowała słowacka Horska sluzba. Został otwarty i poświęcony 25 lipca 1998 roku, jako czwarty tego typu na terenie Słowacji.  W momencie otwarcia znajdowały się na nim  aż 52 tabliczki upamiętniające ofiary gór z lat 1957 - 1997 oraz tablica poświęcona 14 mieszkańcom osady Stefanowa, którzy w 1848 roku zginęli w wyniku powodzi. Od 1998 roku nowe tabliczki z nazwiskami (tylko tych osób, które są "bezpośrednimi ofiarami" Małej Fatry) umieszczane są na drewnianych słupkach.

W niewielkiej kapliczce znajduje się napis Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze). W dniu 1 listopada  odprawiane jest tu nabożeństwo. 

tatrycment

Cmentarz pod Osterwą

Symboliczny cmentarz pod Osterwą  znajduje się w dolinie Mięguszowieckiej w słowackich Tatrach Wysokich. O groźnym obliczu gór przypominają tablice upamiętniające ok. 300 osób, które zginęły na całym świecie.

Pomysł utworzenia symbolicznego cmentarza wysunął w roku 1922 malarz i miłośnik gór, Otokar Štafl. Zrealizował go z pomocą Klubu Czechosłowackich Turystów (KČST, później KSTL) w limbowym gaju pod Osterwą w latach 1936-40. W 1936 r. postawiono tu kapliczkę, a jej oficjalne otwarcie odbyło się 11 sierpnia 1940 r. 

Jest też na cmentarzu tablica poświęcona pamięci 24 pasażerów samolotu, który w 1944 rozbił się na Zadnim Gerlachu. Na pokładzie maszyny znajdowali się Słowacy i Rosjanie, którzy lecieli na pomoc słowackiemu powstaniu narodowemu. Tablicę uzupełnia kawałek ze śmigła rozbitego samolotu.

To te największe tragedie upamiętnione na cmentarzu. Można na nim znaleźć także i te przypominające o ratownikach TOPR, którzy oddali życie, ratując innych. 

 

Fot: Wikipedia.pl

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE