REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To najwyższy szczyt

w grupie górskiej Beskidu Śląskiego, a zarazem najbardziej rozpoznawalny. Widoczne z daleka strome zbocza oraz 87-metrowy nadajnik radiowo-telewizyjny na szczycie sprawiają, że Skrzyczne stanowi jeden z bardziej charakterystyczny szczytów w Beskidach.

skrzyczne1

                                                                                          Fot: Mariusz Jasek

Według rozpowszechnionego podania, przytoczonego w XVIII w. w "Dziejopisie Żywieckim" przez ówczesnego wójta żywieckiego, Andrzeja Komonieckiego, nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

 Panorama z jego szczytu jest bardzo rozległa i oprócz pasm Beskidów Zachodnich obejmuje także Tatry oraz pasma górskie leżące na terenie Słowacji i Czech. Skrzyczne stanowi jeden z bardziej zagospodarowanych szczytów Beskidu Śląskiego, służących turystyce masowej. Leżące pod wierzchołkiem schronisko PTTK, postawione w roku 1933, było kilkakrotnie przebudowywane. Znajduje się tu także boisko, ścianka wspinaczkowa oraz strzelnica . Na szczyt Skrzycznego z pobliskiego Szczyrku wjechać można dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym, z przesiadką na Hali Jaworzyna. Wyciąg czynny jest zarówno latem, jak i zimą. Skrzyczne, dzięki dużym przewyższeniom terenu, stanowi jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków narciarskich z licznymi wyciągami. Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności liczą łącznie 14 km długości. Szczyt przyciąga też miłośników paralotniarstwa oraz kolarstwa górskiego - także wyczynowego. Amatorzy turystyki górskiej mają do dyspozycji sieć szlaków, prowadzących w różne zakątki masywu. Piesze wejście na szczyt Skrzycznego z okolicznych miejscowości zabiera od 2,5 do 3 godzin.

Jak dotrzeć na szczyt?

Niebieski – ze Szczyrku Centrum przez Halę Jaworzyna (wejście 2:25 h, zejście 1:45 h)
Zielony - ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek (wejście 2:15 h, zejście 1:40 h)
Czerwony i Zielony - z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem (wejście 3:20 h, zejście 2:30 h) 
Niebieski - z Ostrego (wejście 2:15 h, zejście1:30 h)
Zielony i Czerwony - na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę 
(wejście 2:15 h, zejście 3 h) 
Zielony - na Baranią Górę (wejście 2:45 h, zejście 3:00 h)

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE