REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 Nikt nie kochał gór tak,

jak on. Ambitny, poświęcił górom wszystko. 

Mnie nie wystarczy być tylko w górach – dodał później – nie wystarczy być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę.

Jerzy Kukuczka

 

Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 roku podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim.   Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono, ale oficjalna wersja brzmiała, że Kukuczkę pochowano w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Taki krok był podyktowany wymaganiem odnalezienia ciała do wypłaty odszkodowania dla rodziny zmarłego

 

W drodze po Koronę Jerzy wytyczał nowe szlaki na ośmiotysięczniki a także dokonał pierwszych w historii zimowych wejść na szczyty Kanczendzongi, Annapurny i Dhaulagiri.

Nasz wielki himalaista pochodził rodem z Istebnej i właśnie tutaj w przysiółku Wilcze znajduje się Izba Pamięci prowadzona przez jego żonę Cecylię. Zgromadzone w niej zostały pamiątki, trofea i nagrody dokumentujące niezwykłą historię człowieka, który pokochał góry i pozostał w nich na zawsze.

Wszystko zaczęło się siedem lat po tragicznej śmierci himalaisty na stokach Lhotse. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki to  miejsce stworzone przez Panią Cecylię, żonę himalaisty. Placówka zlokalizowana jest w domu, który Jerzy Kukuczka kupił od swojej rodziny w latach 80.

To niewielkie muzeum znajduje się w Istebnej, w przysiółku Wilcze. To tutaj właśnie Jerzy Kukuczka przyjeżdzał ze swoja rodziną. To tutaj odpoczywał pomiędzy swoimi wyprawami. W Istebnej spędził dzieciństwo i ten region był mu bardzo bliski. Wprawdzie urodził się w Katowicach, ale zawsze związany był domem w przysiółku Wilcze. 

W Izbie Pamięci mozna zobaczyć unikatowe eksponaty, pamiątki ze wspaniałej historii wspinania Jerzego Kukuczki oraz usłyszeć wiele ciekawych opowieści z jego wypraw.

W latach 1979-1987 Jerzy Kukuczka zdobył tzw. koronę Himalajów - wszystkie 14 szczytów wznoszących się ponad 8000 m n.p.m. Dokonał tego jako drugi człowiek na świecie, po włoskim wspinaczu Reinholdzie Messnerze. Izba Pamięci jest obecnie atrakcją turystyczną Istebnej. Można tu dojść zielonym szlakiem, kierując się od przystanku autobusowego Istebna-Bucznik na Stożek. Do domu Kukuczków doprowadzają strzałki. Natomiast na budynku dawnej szkoły parafialnej z 1819 r., przy głównym placu obok kościoła, warto zobaczyć tablicę poświęconą Jerzemu Kukuczce, ufundowaną przez jego przyjaciół. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE