REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Legenda głosi, że

na tej bezleśnej kopule znajduje sie początek i koniec świata. Jakkolwiek by nie było, jest ulubionym miejscem do obserwacji niesamowitych wschodów i zachodów słońca. Ochodzita (895 m n.p.m.). 

ochodzita1

 

 Ochodzita jest w ciągu głównego grzbietu karpackiego na terenie Koniakowa, tzw. Europejskiego Działu Wodnego oddzielającego zlewnia Morza Bałtyckiego (Bystra → Soła → Wisła, Olza → Odra) od zlewni Morza Czarnego (Czadeczka → Czernianka → Kisuca → Wag → Dunaj). Masyw Ochodzitej stanowi zwornik dla odgałęziającego się tutaj głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, bowiem Pasmo Stożka i Czantorii oraz Pasmo Wiślańskie nie leżą w głównym grzbiecie karpackim. Zwornikiem jest cały masyw, natomiast punktem łączącym jest przełęcz Koniakowska (732 m n.p.m.). Dzięki swej znacznej wybitności (130 m od centrum Koniakowa, 223 m od przeł. Rupienka, 370 m od doliny Bystrej i Kamesznicy), Ochodzita jest charakterystycznym elementem w krajobrazie pogranicza Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Rzuca się w oczy tym bardziej, że jej bezleśne stoki w większości wykorzystywane są rolniczo: w niższej części jako pola uprawne lub łąki kośne, wyżej jako pastwiska. Bacą wypasającym owce na stokach Ochodzitej jest Piotr Kohut z Koniakowa. Wybitność Ochodzitej spośród otaczających ją dolin, przełęczy i niższych grzbietów zadecydowało zapewne o nazwie góry, która pierwotnie brzmiała Obchodzita

Popularna ludowa legenda z tego regionu umieszczała na wierzchołku Ochodzitej siedzibę zbójników. Mieli oni z tego wyniosłego punktu obserwować biegnący stokami góry trakt handlowy w oczekiwaniu na karawany kupieckie. Kupcy ciągnący tym szlakiem, nie chcąc wpaść w ręce rabusiów, musieli nadkładać drogi, z dużym wysiłkiem okrążając górę. Sława niebezpiecznej góry, którą trzeba było obchodzić (a więc Obchodzitej → Ochodzitej) utrwaliła się zatem w jej nazwie.

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE