REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Zabytkowa kolejka

wąskotorowa leśna w miejscowości Vychylovka, w regionie Kisuce w północno-zachodniej Słowacji, łącząca Kisuce z Orawą, jest unikatowym zabytkiem techniki o znaczeniu ogólnoświatowym.

Kolejka pokonuje stromy stok i różnicę wzniesień 217 m przy pomocy zwrotnic. Powstała w 1926 roku z połączenia dwóch samodzielnych leśnych torów kolejowych: Kysuckej prowadzącej z Oščadnicy do Chmúry i Oravskej Lokce do Erdútky oraz połączeniem kolejowym Chmúra – Erdútka.

Obie kolejki wąskotorowe, o rozstawie 760 mm, zostały zbudowane w latach 1915 do 1918 i służyły do zwózki drewna. Długość pierwotnych torów osiągała 61 km, łącznie z bocznicami długość ich liczyła ponad 110 km. Kolejka kursowała do 1971 roku, a trzy lata później została częściowo zdemontowana. Pozostawiono tylko 8 kilometrowy pas zwrotnic.

Trasę prowadzącą z osady Kubátkovia do pierwszej zwrotnicy o długości 3,4 km udało się odnowić i od 1994 roku jest wykorzystywana jako atrakcja turystyczna.

Historyczna Kolej Leśna (HLÚŽ) stanowi część ekspozycji Muzeum Wsi Kysuckiej w Nowej Bystrzycy – Vychylovce. Turyści mogą zwiedzać odrestaurowany fragment dawnej Kysucko-Orawskiej Kolei Leśnej. Zabytkowa leśna kolejka wąskotorowa znajduje się w miejscowości Vychylovka i należy do wyjątkowych zabytków techniki, który wyróżnia się nie tylko na krajową, ale też europejską skalę.

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE