REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Na dzień św. Michała, który przypada na 29 września, zgodnie z wielowiekową tradycją, spędzano owce z hal

i odprowadzano je do swoich właścicieli.
Tak i w tym roku w Soblówce przyszła pora, aby Baca rozliczył sie z gospodarzami, którzy powierzyli mu swoje owce na tegoroczny sezon do wypasu na hali.

W minioną niedzielę 24 września odbył się Redyk Jesienny.
Uroczystości zakończenia sezonu pasterskiego rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za tegoroczne szczęśliwe bacowanie, odprawiona przez Proboszcza Parafii Soblówka Księdza Ryszarda Kubasiaka, na którą licznie przybyli mieszkańcy Soblówki oraz zaproszeni goście: m.in. I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Wójt Gminy Ujsoły Tadeusz Piętka, Starosta Gminy Zakamenne Milan Vrabel, Baca Tadeusz Szczechowicz z synem Tadeuszem, Radni Gminy Ujsoły, Sołtysi i Koła Gospodyń Wiejskich.

Następnie przy dźwiękach Kapeli Ľudová hudba KAMENČAN z Zakamennego, Kapeli Selesz i Kapeli Skład Niearchaiczny uczestnicy imprezy rozpoczęli biesiadowanie. Każdy ze smakiem zjadł goracą kwaśnicę z wkładką, można było także popróbować tradycyjnych serów i potraw regionalnych i pysznego ciasta przygotowanego przez KGW Soblówka.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przedzenia wełny na kołowrotku czy wyrobu sznurka.
Baca Tadeusz Szczechowicz opowiedział o tegorocznym bacowaniu i uraczył wszystkich pieczoną jagnięciną z ogniska.

Tegoroczna impreza odbyła się w ramach realizacji mikroprojektu „Na szlaku kultur pogranicza” Gminy Ujsoły i Zakamenne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Interreg.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE