REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Niczego nie

symbolizuje ani nie jest odwzorowaniem nikogo z żyjących. Spokojnie obserwuje przechodniów z perspektywny chodnika. To Cumil, czyli najsłynniejszy kanalarz świata. Ta wykonana z brązu figura znajduje się w stylicy Słowacji, Bratysławie. 

Autorem  figury jest Viktor Hulik, a Čumil powstał jako część projektu rewitalizacji centrum Bratysławy. Postać podglądacza zamontowano 26 lipca 1997 i od razu stała się jednym z najchętniej fotografowanych pomników stolicy Słowacji. Sam pomysł tego typu pomnika  miał być sposobem na ożywienie starówki. . Emanuje humorem i poczciwością, wywołuje radość i uśmiech. Żeby go dojrzeć, trzeba popatrzeć w dół, bo rzeźba przedstawia tylko górną część tułowia wyłaniającego się z kanału.

cumil2

Rzeźba Čumila znajduje się  w strefie pieszej Starego Miasta. Od 1999 rzeźba wskazana jest specjalnie przygotowanym znakiem przypominającym drogowy.  Znak zawiera wizerunek Čumila oraz napis „MAN AT WORK”, "człowiek w pracy".  Przyczyną takiego wyszczególnienia były dwa wypadki komunikacyjne, w których rzeźba została uszkodzona. Znak ma zwrócić uwagę zarówno turystów, jak i kierowców pojazdów dopuszczonych do poruszania się po strefie pieszej. 

Niezależnie od wiedzy i woli autora pomnika, powstają liczne historie z nim związane – zarówno opisujące życiorys domniemanego pierwowzoru postaci, jak i obiecujące szczęście w zamian za pogłaskanie Čumila po głowie. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE