REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W hołdzie złożonym bohaterom narodowym i Żołnierzom Wyklętym,
w duchu patriotyczno - religijnym - odbyły się Zaduszki Narodowe.
Deszczowa pogoda i chłód nie przeszkodziły gościom i mieszkańcom gminy Radziechowy - Wieprz w uczestniczeniu w tej po raz 13. organizowanej uroczystości. W minioną sobotę 7 października spotkaliśmy się na Matysce.
W tym roku szczególny hołd oddaliśmy Żołnierzom Niezłomnym, bowiem "Pamiętajcie, rycerz ginie, ale nie umiera" oraz Żołnierzom walczącym w armii Andersa. Bohaterskie czyny synów i córek Polski nie mogą być zapomniane.
Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy osób kochających swoją ojczyznę Polskę. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w Kolumnie Marszowej zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka.
W tym roku, już po raz XI treść Apelu Poległych, odczytanego podczas usypywania Kurhanu Narodowego, została wyłoniona w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, adresowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Tegorocznymi laureatami są: Kinga Dudka z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Adama Mickiewicza w Żywcu, opiekun pracy Leszek Caputa oraz Wiktoria Lorenc i Joanna Pytlarczyk z LO przy ZSME im. KEN w Żywcu opiekunowie prac Lucjan Sawicki, Edyta Polak – Tracz i Justyna Foremska.
Nieodłącznym elementem Zaduszek Narodowych jest udział Grup Rekonstrukcji Historycznych i wymarsz na trasę. Również i w sobotę odbyła się sztuka plenerowa, której tematem były dzieje potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie.
Wszystkie
Beskid997
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE