Powstaje w  jedynym

miejscu na świecie  jest  jest ewenementem na skalę światową. Koniakowska koronka, koniakowskie stringi...

Według najnowszych badań i prób zanalizowania różnych źródeł archiwalnych, które poczyniła mgr Małgorzata Kiereś w trakcie zbierania materiałów do książki Historia koronki koniakowskiej, której jest autorką i która została wydana przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej w 2011 roku dowodzi, że najprawdopodobniej pierwszą koronczarką była Zuzanna Wałach (ur. 1892/93 – zm. 1945 r.), która wyszła za mąż za ówczesnego Fojta Koniakowa Golika. Zaraz po przeprowadzce do chałupy męża udekorowała ją całą pięknymi serwetkami, co bardzo spodobało się Fojtowi i namówił żonę, by zapraszała sąsiadki w długie zimowe wieczory i uczyła je szydełkowania. W Koniakowie tą technikę nazywa się gwarowo heklowaniem, a szydełko to heknadla, natomiast same serwetki to tzw. Rozie. Natomiast gdzie ona sama nauczyła się heklowania istnieją dwa przypuszczenia. Pierwsze, to, iż umiejętność tą posiadła będąc na służbie w Goleszowie, jak podaje jej siostra w 1994 r. Elżbieta Michałek. Natomiast syn Elżbiety Antoni Michałek twierdzi, iż szydełkowania Zuzka nauczyła się od swojej mamy Jadwigi Gorzołki z Istebnej, a Goleszowie dodatkowo poznała inne techniki, które rozwinęły jej umiejętności. Historia ta przypada na lata 1900, więc koronka koniakowska rozwija się faktycznie ponad 100 lat.

koronka

W ubiegłym roku koronki trafiły do paryskiego świata mody. Jedną z kreacji, zamówioną przez dom mody, szykowało az 40 koronczarek!

Stringi koronkowe z Koniakowa, które na początku były skandalem.  Pomysł zrodził się w młodych i kreatywnych umysłach ludzi z naszego regionu i, jak to zwykle bywa z innowacjami, podzielił przesiąknięte tradycją środowisko koniakowskich koronczarek. Prym wiodły dwie koncepcje. Zgodnie z pierwszą wykorzystanie koronki koniakowskiej – wystarczająco eleganckiej by zdobić gabinety prezydentów i wystarczająco dostojnej, aby zagościć w znanych świątyniach – do podkreślania kobiecych walorów to istna profanacja. Ale druga, prezentowana głównie przez młodsze koronczarki pozwoliła na wypromowanie stringów koniakowskich na całym świecie. Stringi z Koniakowa po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w 2003r. i od tamtej chwili koronka koniakowska zdobi również.. kobiety.. Delikatne i niezwykle dopracowane elementy stringów koronkowych czynią z każdego egzemplarza małe dzieło sztuki.