REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To jeden z

najpiękniejszych europejskich Parków Narodowych. A tak blisko Polski! Rozciąga się na powierzchni 19 763 ha a jego ochronna otulina ma dodakowe 13 011 ha. Znajduje się  na granicy Spiszu i Gemeru (na południe od Spiskiej Nowej Wsi).

70 km od granicy z Polską znajduje się miejsce, nie bez powodu nazwane Słowackim Rajem. Pionowe, opadające skały, wilgotne wąwozy, liściaste lasy i krystaliczne wodospady... Brzmi jak opis raju i tak właśnie tam jest. 

Sieć szlaków turystycznych pozwala przemierzyć wzdłuż i wszerz charakterystyczne rokliny naszpikowane metalowymi drabinkami, pomostami, łańcuchami oraz drewnianymi kładkami. Tutaj każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

slowackiraj1

Wielkim bogactwem przyrodniczym parku narodowego jest świerkowy las pokrywający 90 % jego powierzchni. Dzięki bogatemu mineralnie wapiennemu podłożu, lokalna flora charakteryzuje się wysoką różnorodnością. Kręgowce są reprezentowane przez 200 gatunków, m.in. przez niedźwiedźia, rysia, wilka i jelenia, sarnę i dziką zwierzynę. W skałach, gniazda ma wiele gatunków drapieżnych i śpiewających ptaków.

Na terenie Parku istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem tzw. roklin – wąskich wąwozów o wysokich ścianach, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przelomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.

Na obszarze Parku istnieje ponad 600 jaskiń i studni krasowych. Najbardziej znana to udostępniona do zwiedzania Dobszyńska Jaskinia Lodowa. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE