Wracamy dziś

do tematu Radziechów w ujęciu historycznym, tym razem dzięki uprzejmości Małgorzaty Kasperek przedstawimy obecną Gminę Radziechowy - Wieprz jako letnisko:

Sama idea powstała w Związku Podhalan, którego założycielem na Żywiecczyźnie i prezesem był Władysław Pieronek, jednocześnie wójt zbiorowej gminy Zabłocie (Zabłocie, Radziechowy, Lipowa, Ostre, Twardorzeczka). Wszystko pięknie obmyślili. Ustalono, w których domach będą noclegi, gdzie będzie jadłodajnia, określono atrakcje w formie wycieczek w góry. Powstało pierwsze chyba w Polsce wiejskie kino i uwaga...wybudowano pierwszy na Żywiecczyźnie basen kąpielowy. Zdjęcie udostępnione mi przez Pana Mieczysława Pieronka przedstawia turnus letników. Jest rok 1938. Ci letnicy to nie byli jacyś zamożni ludzie. Nie było ich stać na wyjazdy do znanych kurortów. Ale mogli pozwolić sobie na wczasy w Radziechowach. Mała bosa dziewczynka z blond włosami (pierwsza od lewej) to czteroletnia wówczas Basia Sapeta, późniejsza żona Pana Mieczysława - Pani prof. Barbara Pieronek. 2 lata temu podczas uroczystości 90- lecia Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, Pan Mieczysław Pieronek przekazał władzom organizacji kilka zeszytów protokołów zebrań Związku Podhalan z okresu przedwojennego. Właśnie z tych materiałów można dowiedzieć się jak powstawała idea wczasów pracowniczych, jak ją realizowano, jak się spierali i jak dochodzili do porozumienia z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców Radziechów.

radziechowyhist1

Widokówka z panoramą Radziechów z 1938r. W tamtym czasie miejscowość znana była w całej Polsce jako letnisko. Pomysł na ofertę tanich wczasów dla mniej zamożnych mieszkańców miast (głównie Łodzi) powstał w Oddziale Związku Podhalan założonym na tym terenie przez Władysława Pieronka, Patrona naszego przedszkola. Stąd widokówki i promocja Radziechów. Wczasy pracownicze był szansą dla mieszkańców Radziechów na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy. Bieda była wtedy straszna. Widokówki udostępniła mi Pani Anna Kosiec.

_______________________

Małgorzata Kasperek