Ten piękny

zakątek Słowacji niewątpliwie przyciąga turystów, a dla nas ważne jest to, że leży blisko granicy. 

Podczas podróżowania po Liptowie, po drodze wiodącej z Liptowskiego Mikulasza (Liptovský Mikuláš) do Rużomberku z pewnością zauważysz okazały akwen wodny o nazwie Liptovská Mara, tzw. Morze Liptowskie. Jest to największe jezioro zaporowe na Słowacji pod względem objętności.

liptowskamara3

Powstał na podobnej zasadzie  jak Jezioro Żywieckie: akwen wodny, który otrzymał nazwę jednej z zatopionych wiosek, powstał w latach 1970 – 1975. Zbiornik powstał przede wszystkim w celu zminimalizowania zagrożenia powodziowego w dorzeczu Wagu oraz w celu produkcji energii elektrycznej.

Podczas budowania zapory wioski w dolinie zostały całkowicie wysiedlone i zatopione. Woda zatopiła także zabytki historyczne, jednak najbardziej wartościowe budynki zostały rozebrane i przeniesione do skansenu Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie. Mieszkańcy tych miejscowości jedynie w niewielkiej części osiedlili się przy brzegach jeziora (w Liptowskiej Sielnicy i w Liptowskim Trnovcu). Większość z nich przeniosła się do niedalekich miast: Rużomberku i Liptowskiego Mikułasza. 

Największym ośrodkiem wypoczynkowym nad jeziorem Liptovská Mara jest Mara Camping we wsi Liptovský Trnovec.  Niedaleka plaża, wypożyczalnia sprzętu sportowego, przystań statków wycieczkowych, znakomite możliwości uprawiania jachtingu oraz windsurfingu sprawiają, iż Liptovský Trnovec stał się wyszukiwanym centrum letniego wypoczynku, które jest jednocześnie punktem wyjścia wycieczek turystycznych w Choczskie Góry (Chočské hory) oraz Tatry Zachodnie (Západné Tatry).

liptowskamara2

Letni sezon turystyczny rozpoczyna się tutaj w połowie czerwca i trwa do września. Częścią oferty wypoczynkowej są także rejsy statkiem wycieczkowym po jeziorze. W pobliżu znajduje się Aquapark Tatralandia czynny całorocznie, z możliwością zakwaterowania, a także kąpielisko termalne Thermal Park Bešeňová.

___________________

slovakia.travel.pl

Wszystkie
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE