REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 

Hala Barania

 (980 -1045 m n.p.m.) – duża polana w Beskidzie Śląskim opadająca na wschód spod grzbietu łączącego Baranią Górę z Magurką Radziechowską. Administracyjnie leży na terenie Kamesznicy w Gminie Milówka.

Od co najmniej XVII w. ruchliwy ośrodek gospodarki pasterskiej, obejmujący tereny aż po szczyt Baraniej Góry (z tego czasu pochodzi określenie „hala” w sensie terenu wypasowego). Okresowo wypasana jeszcze po II wojnie światowej do początku lat 80-tych XX w.  Obecnie przywrócona do wypasu realizowanego z programu Owca plus. Na miejscu spalonej kilkadziesiąt lat temu stoi dziś nowa bacówka postawiona w 2009r. służąca pasterzom w okresie lata.

Z polany interesujący widok ku wschodowi, na Beskid Żywiecki: widać stąd dobrze masywy Romanki, Pilska i Lipowskiej oraz pasmo Babiej Góry.

nahalibaraniej2

 

Według mapy Jonasza Nigriniego z 1724r. w rejonie Baraniej Góry znajdowało się kilka szałasów pasterskich. Historia Hali Baraniej jest nieodłącznie związana z gospodarką pasterską, która miała tutaj miejsce od wielu lat.

Powstanie nazwy ma kilka hipotez związanych z jej kształtem, który przypomina barana, a inna z legend głosi o tragicznym pożarze, w wyniku którego spłonęło 300 baranów. Współczesna bacówka znajduje się na obszernej polanie pod Baranią Górą w granicach gminy Kamesznica. Jej nowa historia związana jest z postacią Piotra Kohuta, który powrócił z owcami w to miejsce. Odbudowano tutaj bacówkę i jest to obecnie miejsce wypasu owiec.

______________________

szlakwoloski.pl

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE