REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Istnieje od sierpnia 2002 roku

i niezmiennie przyciąga turystów. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu liczy sobie ok. 15 hektarów i ma ponad 3,5 km przygotowanych dla zwiedzających ścieżek. Jest to malownicza uzdrowiskowa okolica obfitująca w wiele atrakcji turystycznych. To nietypowy ogród zoologiczny. Położony jest na terenie starodrzewia bukowego rozciągającego się na południowym stoku Równicy, której część przyrodnicza pozostaje pod ścisłą ochroną. 

parkustron4

Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem można podziwiać,  karmić, głaskać dziką zwierzynę. Każdego zachwyci silna postawa żubrów, jeleni szlachetnych i jeleni sika, łagodność saren i sympatyczna natura danieli. Kto nie chciałby zbliżyć się  i dotknąć danieli czy muflonów. Podążając naszymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi nie sposób ominąć głównych atrakcji parku: stacji ptaków drapieżnych i sowiarni, obsługiwanych przez wykwalifikowanych sokolników. Kogo nie fascynuje dzikość przyrody i oglądanie jej z bliska? Drapieżne orły, myszołowy, sokoły, jastrzębie i sowy każą nam ulec tej fascynacji! Zapraszają na przedstawienie swojej siły, piękna  i nieokiełznanej natury.  Sokolnicy odkrywają przed nami magię, jaka tworzy się pomiędzy ptakiem a człowiekiem. Z zapartym tchem będziemy obserwować loty skrzydlatych drapieżców prosto z rękawicy sokolnika, nad głowami widzów i powrót na zawołanie opiekuna.      

parkustron3             

Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej - to swoiste muzeum, w którym przy dźwiękach odgłosów lasu zapoznać się można z licznymi eksponatami oraz trofeami łowieckimi. Tutaj wyświetlany jest również poglądowy film o tematyce łowieckiej.                    

Dużo radości sprawi kontakt z dzikami, zwłaszcza (w odpowiednim okresie)  z młodymi warchlakami czy kozą karłowatą. 

Obecnie na terenie sokolarni przebywa około 30 ptaków. Są wśród nich gatunki rodzime jak np.: kania ruda, kania czarna, myszołów, jastrząb, orzeł przedni czy raróg. Posiadamy także ciekawe ptaki z rożnych stron świata np.: bieliki amerykańskie, sokół indyjski czy jedyna w naszym kraju aguja - z Ameryki Południowej. Większość z nich to ptaki ekspozycyjne, które oglądać możemy w specjalnie dla nich przygotowanych wolierach.  

Największą atrakcją sokolarni są pokazy lotów ptaków drapieżnych, w czasie których w zupełnie swobodnym locie, podziwiać możemy je nad naszymi głowami. Ptaki te układane są  z wykorzystaniem metod sokolniczych. To tutaj zachwycać się można majestatycznym lotem orłów, podziwiać siłę i dostojeństwo bielików, czy też sprawność, zwinność jastrzębi i sokołów. W czasie pokazu oglądamy poszczególne ptaki, sokolnicy opowiadają o nich, uczą nas je rozpoznawać i przybliżają tajniki sztuki sokolniczej. Loty tych pięknych ptaków na pewno dostarczą wszystkim  niezapomnianych wrażeń, a dla dzieci i młodzieży będzie to również niecodzienna lekcja przyrody, w czasie której będą mogły dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

_____________________

Leśny Park Niespodzianek

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE