Dnia 5 października  2019,

w I sobotę miesiąca października na Matysce, w Radziechowach odbyły się XV Zaduszki Narodowe. W programie znalazło się m.in. powitanie gości, przedstawienie grup rekonstrukcyjnych, zapoznanie się z losami bohaterów Powstań Śląskich, w tym śp. Wojciecha Korfantego, spektakl plenerowy „Potop szwedzki na Żywiecczyźnie”, odtańczenie poloneza oraz uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Celebransami byli ks. Józef Zuziak SDS, salwatorianin, polonijny duszpasterz z Chicago, odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który dał również popis umiejętności gry na harmonijce ustnej, ks. Ryszard Kubasiak, proboszcz parafii z Soblówki, ks. Włodzimierz Szczyrbak, wikariusz parafii w Trzebini, a patriotyczne kazanie wygłosił ks. Krzysztof Ciurla, administrator parafii w Czernichowie.

Odczytany został Apel Poległych autorstwa Kamila Celocha, a do Kurhanu Pamięci dosypano ziemie z okolic rzeki Brynicy oraz góry Św. Anny. Następnie był czas na wspólne biesiadowanie przy gorącym posiłku. Mimo jesiennej aury, publiczność dopisała, a zgromadzeni nie mogli narzekać na brak atrakcji. Wśród obecnych byli m.in. siostry zakonne, parlamentarzyści, samorządowcy, a także górale ze Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich z pocztem sztandarowym.

Wśród organizatorów uroczystości znaleźli się: Stowarzyszenia Dzieci Serc, Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina w Radziechowach, PAKA-s Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe z Wiednia, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność” Podbeskidzie, Starostwo Powiatowe oraz WTKS i Promocji Powiatu Żywieckiego, Urząd Miejski oraz MCK w Żywcu, Urząd Gminy, Radni oraz GCKPiT Radziechowy-Wieprz, Podolski Regiment Odprzodowy Kraków – grupa rekonstrukcyjna, Beskidzcy Harnasie, grupa rekonstrukcyjna Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich, GRH NSZ „Rodzynki” oddział Żywiec, OSP z gminy Radziechowy – Wieprz i KGW z gminy Radziechowy – Wieprz, liczna grupa mieszkańców tzw. „Pospolite ruszenie”, PTG Sokół z Czernichowa, szkoły Powiatu Żywieckiego, zespół szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy oraz Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czernichowie. Głównym organizatorem, jak co roku była prezes Stowarzyszenia Dzieci Serc, Jadwiga Klimonda, której, jak i wszystkim uczestnikom, serdecznie gratulujemy.

__________________

Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce

Wszystkie
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Z regionu
Gmina Rajcza
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE