REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W dniu 8 marca 2019 r. Zarząd Województwa

Śląskiego przyjął uchwałę nr 481/25/VI/2019 w sprawie organizacji Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” w 2019 roku oraz przyjęcia zasad udzielania pomocy finansowej w formie dotacji celowej.

O pomoc finansową ze środków budżetu Województwa w ramach Konkursu mogły ubiegać się sołectwa z terenu województwa śląskiego za pośrednictwem gmin w zakresie przedsięwzięć, polegających na:

-  działaniach zwiększających aktywność społeczną mieszkańców;

- działaniach w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

- zagospodarowaniu miejsc publicznych w gminie istotnych z uwagi na dobro wspólne mieszkańców;

- tworzeniu warunków do rozwoju turystyki, krajoznawstwa i sportu.

W ramach Konkursu Gmina Radziechowy-Wieprz złożyła trzy wnioski o dofinansowanie zadań. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i uzyskały pomoc finansową.

Budynek domu ludowego w Radziechowach usytuowany jest na rogu ulic Świętego Marcina – głównej drogi prowadzącej w górę sołectwa, w stronę kościoła, a także ulicy Szkolnej – prowadzącej do szkoły i zabytkowego cmentarza. W domu ludowym znajduje się sala bankietowa, w której organizowane są imprezy okolicznościowe i wesela. Plac przed domem ludowym służy również jako teren przy organizacji miejscowych uroczystości, takich jak dożynki czy pikniki.

Przed domem ludowym znajdował się niezagospodarowany pas zieleni o wymiarach 20,5 mb długość x 1,50 mb szerokość = ok 30m2. W ramach zadania zagospodarowano to miejsce i podniesiono jego walory wizualne. W domu ludowym niedawno wykonano gruntowny remont, dzięki czemu Radziechowy mogą się poszczycić dużą, piękną i funkcjonalną salą bankietową, gdzie coraz chętniej pary młode organizują swoje wesela. Dzięki zagospodarowaniu pasa zieleni podkreśliliśmy walory miejsca i sprawiliśmy, że dom ludowy jest atrakcyjną lokalizacją nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

W ramach zadania zamierzamy posadzono rośliny wieloletnie, zabezpieczono podłoże, wykonano oświetlenie.

Ze względu na lokalizację i funkcje Domu Ludowego jest to miejsce, gdzie na co dzień przewija się wiele osób. Ma to również swoje negatywne strony, gdyż zdarzały się przypadki zaśmiecania czy demolowania terenu. Mieszkańcy zgłaszali też problem gromadzenia się grup młodzieży, która głośnym zachowaniem zakłócała spokój i wzbudzała obawy co do celowości takich spotkań np. w godzinach nocnych.

W trosce o mienie gminne oraz bezpieczeństwo mieszkańców zakupiliśmy system monitoringu, który zasięgiem obejmuje plac przed domem ludowym, z widokiem również na plac przed remizą OSP. W skład monitoringu wchodzą 4 kamery.

W ramach zadania zamierzamy zakupiono:
• Rejestrator HD CVI BCS 4 kanałowy
• Dysk 1TB WD Purple
• Kamera HD CVI 2 Mpix Tuba – 3 szt
• Zasilacz Buforowy 12V/2A
• Adapter Kamery ZEW
• Szafa Rack 19 6U
• Listwa Zasilajaca RACK 19 1 U
• Półka RACK 19 1 U

Wraz z montażem wyżej wymienionego sprzętu.

W ramach Konkursu na realizację zadania uzyskano 6 000zł.

Wszystkie
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Beskid997
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE