REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Najsłynniejszy słowacki zbójnik

 Juraj Janosik  urodził się na Słowacji, w charakterystycznej wsi Tierchowa. Swojego sławnego krajana mieszkańcy Tierchowej uwiecznili w monumentalnej rzeźbie, która stoi u wejścia do Doliny Wratnej. 

Bez względu na to, że los Janosika pełen jest legend i niesprawdzonych opowieści, to jednak jest on rzeczywistą osobistością słowackich dziejów. Sławny zbójnik i sprawiedliwy obrońca biednych urodził się w 1688 roku w miejscowości Tierchowa, leżącej na zboczach Małej Fatry (Malá Fatra). Jego miejsce urodzenia to jeden z tierchowskich przysiółków, leżących po stronie Pogórza Kisuckiego (Kysucká vrchovina).

Po przeciwnej stronie tierchowskiego przysiółka mieszkańcy wsi postawili swojemu sławnemu krajanowi monumentalny pomnik. Na zielonym wzgórzu nad drogą do Doliny Wrotnej w Małej Fatrze wznosi się Pomnik Janosika, wykonany z blachy stalowej w nadnaturalnej wielkości, mierzący 7,5 metra wysokości. Wybudowano go w 1988 roku. Jego autorom jest akademicki rzeźbiarz Ján Kulich.

terchova2

                                                                                                Fot: terchova.eu

Wszyscy pamiętamy chyba niezapomnianą postać Janosika, w którą wcielił się Marek Perepeczko. Wiemy, że ten narodowy bohater słowacki  25 stycznia 1688, gdyż zachowała się metryka jego chrztu z 16 maja 1688. Jánošík ze swoją grupą działał na pograniczu węgiersko-polskim, a ofiarami jego napadów byli głównie kupcy, ale także plebani, posłańcy pocztowi i inne przypadkowe, zamożniejsze osoby. Grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach, obdarowując okazjonalnie np. dziewczęta z okolicznych wsi różnymi zrabowanymi drobiazgami. Wspierali go niektórzy lokalni notable, z którymi dzielił się łupami, za co oni wyciągali go z tarapatów. Zimą 1713 roku Janosik został pojamny i ostatecznie  skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewe żebro. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE