REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Potocznie nazywany

Niebieskim Kościółkiem. Nazwa Kościoła św. Elżbiety w Bratysławie wywodzi się od niebieskiego koloru, na który pomalowano zewnętrzne ściany świątyni. Niezwykła budowla to jedna z najciekawszych atrakcji stolicy Słowacji.

 Fundatorem był cesarz Franciszek Józef I – w powszechnej opinii druga w mieście świątynia poświęcona św. Elżbiecie miała uczcić pamięć jego tragicznie zmarłej żony, cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sisi. 

modry2

Kościół został zaprojektowany przez znanego węgierskiego architekta Ödöna Lechnera, który wcześniej zasłynął jako twórca wielu secesyjnych budowli w Budapeszcie. Ten projekt jest uważany za jedno z jego ostatnich dzieł. Kamień węgielny położono 23 VIII 1909 r. Ambicją Lechnera było wybudowanie kościoła według wymyślonej przez niego narodowej odmiany stylu art nouveau. Dominować w nim miały charakterystyczna dla secesji asymetria, ornamentacja roślinna, faliste linie, ale również typowe dla rokoka subtelne, pastelowe kolory.

Charakterystyczną cechą Niebieskiego Kościółka jest nie tylko modry kolor ścian, ale również nietypowy kształt i eliptyczna, wysoka na 37 m wieża nawiązująca zarówno do romańskich, jak i gotyckich wzorów.   Nietypowy kształt i eliptyczna w rzucie wieża to zasługa projektanta, Odona Lechnera, węgierskiego architekta, współtwórcy wielu budynków secesyjnych w Budapeszcie.  Kościół powstał w latach 1909 -1913.  Większość prac zakończono w 1913 r. Patronką świątyni ogłoszono żyjącą w XIII w. św. Elżbietę Węgierską, która prawdopodobnie urodziła się na zamku w Bratysławie. Do wystroju kościoła zastosowano olbrzymią ilość majoliki - specjalnej ceramiki z manufaktury w Peczu. Płytki koloru niebieskiego zdobią zarówno wnętrze, jak i ściany zewnętrzne świątyni.

modry3

 Na niebiesko pomalowane zostały nawet ustawione w dwóch rzędach ławki dla wiernych. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE