REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Babia Góra osnuta jest

legendami o diabelskich wyczynach i ukrytych bogactwach. Na szczycie Diablaka stał ponoć zamek wzniesiony przez władcę piekieł dla zbójników, którzy więzili tam kobiety z orawskich wiosek. Zamku nie ma, pozostały kamienie. Według wierzeń szczyt Babiej Góry zamieszkuje mroczny bóg zła – Czarnoróg.

babiam9

 

Sabat czarownic

Inne legendy mówią, iż Kapryśna Królowa Beskidów to miejsce, gdzie swój sabat miały czarownice. Spotykały się one na Diabliku w Noc Świętojańską, Zaduszki i w Wielki Piątek. Czarownice przylatywały na miotłach, a ich niszczycielska moc wpływała na zbory, wywoływała grad, śnieg, a ludziom odbierała zmysły.

Świat między światami

Czy wnętrze góry zamieszkują smoki? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi. Pewne natomiast jest to, że do dziś krążą legendy o pojawiających się na drodze na Diablak tajemniczych postaciach.  Czy to podróżujące dusze? Ktoś inny słyszał rżenie konia. Ktoś inny widział postacie we mgle, które rozpływały się w tak szybko, jak się pojawiły. Na Babiej Górze ma znajdować się przejście pomiędzy światami. Zielarze przypisują ziołom zebranym u podnóża Babiej Góry niezwykłą moc...

Księżycowa Jaskinia

Zdaniem badaczy UFO  jedna z babiogórskich jaskiń, leżących po słowackiej stronie granicy została wydrążona przez istoty pozaziemskie i posiada metalowe ściany. Mowa o Jaskini Księżycowej. Zdaniem ufologów pod Diablakiem istnieje również jaskinia o ścianach zbudowanych ze szkła i prowadząca do wnętrza ziemi.

babiam1

 

 W literaturze światowej pisze się najczęściej o niej - Jaskinia o Metalowych Ścianach, bądź po prostu - Studnia, co jest o tyle nieprecyzyjne, że chodzi tu raczej o szyb, strome wyrobisko, a nie formację naturalną, jaką jest jaskinia. Według wszystkich badaczy i entuzjastów hipotez o istnieniu zamierzchłych cywilizacji czy Cywilizacji Pozaziemskich - Księżycowa Jaskinia stanowi ślad i dowód na to, że jakieś 20.000 lat temu na terenach dzisiejszej Europy Środkowej istniała cywilizacja Ery Syberyjskiej. 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE