REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

My już heklujemy koszyczki

na Wielkanoc...Piękne jajka, kurki, baranki mogą ozdobić waszą wielkanoc - w Centrum Koronki Koniakowskiej powstają prawdziwe, misternie wykonane cuda! 

Koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku. Wyjątkowość Koronek Koniakowskich polega na niestosowaniu wzorników. Dzięki temu, każdy projekt jest unikatowy i wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem, a jego forma oraz mnogość elementów zależy wyłącznie od wyobraźni koronkarki.
Ten sposób szydełkowania nie jest stosowany w żadnym innym miejscu na świecie.
Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski mieszka ok 700 koronczarek, które do dziś wyheklowały swoje dzieła dla takich osobistości jak papież Jan Paweł II, królowa angielskia Elżbieta II, czy japońska projektantka Rei Kawakubo (Comme de Gargons)

koronka

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici tzw. kordonka. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski w Gminie Istebna graniczącej z Czechami i Słowacją. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani na świecie.

Z podstawowych splotów: łańcuszka, półsłupków i słupków tworzone są elementy – motywy. Wzory do wykonania poszczególnych elementów czerpane są ze świata przyrody i życia codziennego koniakowskich koronkarek. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Samą czynność szydełkowania nazywa się tutaj gwarowo „heklowaniem”, motywy „kwiotkami”, a serwety „rózie”, „rózićki”.

Fenomen koronek koniakowskich polega na tym, iż nie ma żadnego szablonu, ani gotowego schematu, wg którego koronczarka może wykonać serwetkę.

Z koronki koniakowskiej powstają rożnego rodzaju i kształtu serwety, obrusy oraz konfekcje: kołnierzyki, mankiety, rękawiczki, bluzki, spódnice, a nawet czapki, kapelusze i suknie ślubne. Nowoczesną formą koronki są ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, biżuteria, abażury na lampy, witraże do okien, czy tzw. łapacze snów.

_______________________

Centrum Koronki Koniakowskiej 

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE