REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Przyszedł znienacka... Nieznany.

Pozamykał nas w domach i skazał na niepewność. Strach. Wirus, któy szybko przybrał formę epidemii i pandemii. 

Na pierwszej linii frontu ratownicy, pielęgniarki, lekarze. Bohaterowie. Obdarzani brawami. Ale to na początku. Szybko bowiem okazało się, że ci, którzy ratują i mają przecież bezpośredni kontakt z wirusem, stają się i jego nośnikiem. Owszem, ratuj, chwała ci za to, ale... nie rób zakupów w naszym sklepie. Nie mieszkaj tu. Niech twoje dzieci nie bawią się z  naszymi.

Nie minęło kilka dni, aż przyszedł czas na górników. Jak już wiemy, kopalnie stały się centrum epidemii, bo zakmnięte środowisko sprzyja namnażaniu wirusa. W sieci zawrzało. Internauci wydali wyrok, że to pewnie z braku... higieny górników lub jedzenia przez nich... nietoperzy. Co więcej, ze społecznym oburzeniem spotkał się fakt zakorkowania miasta na Śląsku, bo "pan górnik jedzie zrobić test".

Epidemia obnażyła prawdę o nas samych. Boimy się tego, co nieznane. W tym strachu działamy irracjonalnie, niemal zwierzęco. Liczy się przetrwać. Napiętnujemy tych, którzy niosa pomoc, a górników skazujemy na ostracyzm. Jacy jesteśmy? Małostkowi. A ludzka natura nie zmieniła się od średniowiecza. 

W XIV wieku Europę nawiedziła "czarna śmierć", czyli dżuma. Dziesiątkowała ludzkość. Spowodowała, że bezradni ludzie religijność zamienili w fanatyzm. Europejczycy o zarazę oskrżyli Żydów, co poskutkowało falą antysmityzmu. Trędowaci oraz inne osoby z wyraźnymi zmianami skórnymi (jak trądzik czy łuszczyca) byli w całej Europie izolowani i mordowani.

Jak niewiele się zmieniliśmy. Od XIV wieku dzielą nas niemal lata świetlne. Wyposażeni w cuda techniki, latający na księżyc, boimy się i reagujemy jak ci, z których nieraz kpiono, bo to wieki średnie, pełne zabobonów...

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Beskid997
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE