REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Wznosi się na północ od

Klimczoka. Mapy i przewodniki podają wysokość 1028. Przyczyną nieścisłości jest punkt pomiarowy na wysokości 1028, który jednak leży nieco poniżej szczytu.

Masyw Szyndzielni porośnięty jest lasami bukowymi z domieszką drzew iglastych.  Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

szyndzielnia2

Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże schronisko PTTK, wybudowane w 1897 przez organizację Beskidenverein. Jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach, rozbudowane w latach 1954–1957. 

Tuż poniżej schroniska znajduje się alpinariumo powierzchni około 400 m². Założone zostało w 1905 z inicjatywy ówczesnego prezesa Beskidenvereinu, Wilhelma Schlesingera, Zgromadzono w nim rośliny charakterystyczne nie tylko dla Beskidów, ale i Alp Wschodnich. 

Od 1953 pod szczyt dociera kolej gondolowa "Szyndzielnia", gruntownie zmodernizowana w latach 1994–1995 i 2017.

szyndzielnia1

Przy górnej stacji  znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, którą oddano do użytku 14 sierpnia 2015.

Przy schronisku znajduje  węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do: Wapienicy, Bystrej, Brennej,Olszówki, itd.

Kolej linową na Szyndzielnię w Bielsku-Białej zbudowali austriacy z firmy „Brüder Girak” już w 1953 roku. Jest ona zatem drugą po Kasprowym Wierchu koleją linową w Polsce! Kolej stała się gondolową po modernizacji w latach 1994-1995. W „gondolowym wyścigu” wyprzedziła więc zarówno Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim jak i Stóg Izerski w Sudetach. Stacja dolna znajduje się w Olszówce, bielskiej dzielnicy, skąd 6-osobowe wagoniki pokonują dystans 1810 metrów, by dotrzeć do górnej stacji pod szczytem Szyndzielni, położonej na wysokości blisko 960 metrów. Służy turystom pieszym i narciarzom, a także spacerowiczom, którzy chcą nacieszyć oczy rozległą panoramą chociażby Bielska-Białej. Właściciele oferują nawet wagonik klasy VIP, ale to na szczególne okazje. Pamiętajmy, że Szyndzielnia jest dla mieszkańców Bielska-Białej górą „domową”. Nawet administracyjnie przynależy do miasta. Niemieccy turyści z organizacji Beskidenverein już w 1897 roku zbudowali pod wierzchołkiem schronisko Kamitzer Platte. Szczęśliwie do dziś służy miłośnikom gór, ciesząc się zarazem zasłużoną sławą najstarszego schroniska w polskich Beskidach. Przy nim znajduje się alpinarium, którego początki sięgają 1905 roku. To dzieło bielszczanina, Edwarda Schnacka. I jeszcze ciekawostka. Skąd nazwa Szyndzielnia (także Szędzielnia). Od gwarowego określenia „szędzioły”, czyli „gonty”. Cóż, przez stulecia nie turystyka, lecz drzewa były prawdziwym bogactwem tej góry. Dziś piękne lasy chroni się w rezerwacie “Stok Szyndzielni”.

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE