REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Rozpoczęła się kolejna edycja

wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”, która w tym roku, z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego, przybrała formę indywidualnych wędrówek. Przewodnikiem w sobotnich wycieczkach wakacyjnych jest św. Jan Paweł II, a w szczególności jego medytacje zawarte w „Tryptyku Rzymskim”.

Tytuły poszczególnych medytacji z tego najsłynniejszego poematu papieża towarzyszą spotkaniom na poszczególnych szczytach. 4 lipca, jako pierwszy zdobyto szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim – „Źródło”.  Ci, którzy wyszli na szczyt, otrzymali cytat z fragmentami dzieła, w którym papież zawarł jedną z najpiękniejszych swych poetyckich strof: Zatoka lasu zstępuje/w rytmie górskich potoków…/ Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.

Wśród około 200 uczestników pierwszego spotkania byli m.in. koordynatorzy ewangelizacyjnego przedsięwzięcia z kustoszem sanktuarium rychwałdzkiego o. Bogdanem Kocańdą OFMConv, a także wspólnota modlitewna z parafii św. Marcina w Pisarzowicach z ks. Adamem Wandzlem.

Na szczycie nie było, jak w poprzednich latach, Mszy św. ani ewangelizacyjnych dynamik. Istniała jednak możliwość połączenia się internetowo z sanktuarium w Rychwałdzie, gdzie Mszę św. dla pielgrzymów sprawował o. Aleksander Paprzycki OFMConv. Franciszkanin w kazaniu przypomniał, że życie Karola Wojtyły, choć obfitowało w bolesne wydarzenia, otwarte było na Boże działanie.

„Karol Wojtyła miał w sobie wrażliwość i choć osiągnął sukces w życiu zawodowym i kościelnym, pamiętał rozmowy z młodości, pamiętał ludzi z imienia, zachował wrażliwość na Boga i drugiego człowieka” – podkreślił, odwołując się do nauczania papieża. „Nie był showmanem. Umiał zachować stare i głosić to w nowej formie. Był biskupem, który chodził w trampkach. Pociągał wielu” – podsumował i wskazał, że autentyczność życia Jana Pawła wiązała się tym, że było ono wypełnione cierpieniem, „Mądrze, odważnie przeszedł przez swoje życie” – stwierdził zakonnik. Przy ołtarzu towarzyszył mu ks. inf. Władysław Fidelus, który modlił się w intencji wyniesienia na ołtarze o. Wenantego Katarzyńca.

Na każdym z zaplanowanych na te wakacje szczytów do zdobycia czekają między godz. 11.00 a 13.00 członkowie wspólnot ewangelizacyjnych z pieczątką potwierdzającą zdobycie góry. Uczestnicy wędrówki otrzymują od nich także karteczkę z fragmentem „Tryptyku Rzymskiego”, w którym zaznaczono niektóre litery. Po zebraniu wszystkich karteczek odczytać będzie można hasło. Ci, którzy je ułożą i prześlą do Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego w Rychwałdzie – do recepcji, telefonicznie lub mailem – mają szansę na nagrody.

_______________

diecezja.bielsko.com

Wszystkie
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Milówka
Gmina Jeleśnia
Gmina Rajcza
Książka Tygodnia
Sport
Beskid997
Wywiady
Gość BESKIDLIVE