REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Kościół w Ujsołach zostaje

ostatecznie ukończony dopiero w 1975 roku. Świątynia powstała według projektu prof. Wacława Krzyżanowskiego z Krakowa. Wśród wielu fundatorów znalazł się również arcyksiążę Karol Habsburg z Żywca.

ujsolykosciol1

Historia kościoła w Ujsołach sięga jednak roku 1911, kiedy to podjęto pierwsze starania o utworzenie samodzielnej parafii w Ujsołach i budowę kościoła. W roku 1913, w marcu, poświęcono plac przeznaczony pod budowę świątyni i została erygowana samodzielna parafia św. Józefa Robotnika w Ujsołach. Wtedy odprawiono w Ujsołach pierwszą Mszę Św. w kaplicy „U Koconia” oraz poświęcono cmentarz. Wcześniej miejscowość należała do kościoła parafialnego p.w. Św. Wawrzyńca i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy.

Rok 1914 to pierwsze zapisy do ksiąg parafialnych, zakup figur: Św. Józefa, Matki Bożej z Lourdes, Pana Jezusa w grobie. Rok później parafia otrzymuje pierwszego wikariusza. W roku 1922 Biskup Krakowski ks. Adam Sapiha dokonuje poświęcenia kamienia węgielnego, a rok później rusza budowa kościoła, która niestety zostaje przerwana w roku 1925 z powodu braku środków finansowych. W roku 1927 odprawiono już w nowym kościele tradycyjną „pasterkę”.Konsekracji kościoła dokonał Ksiądz Biskup Juliusz Groblicki w roku 1963, w czerwcu. Faktycznie akt erekcyjny parafia otrzymuje w 1966 roku. W roku 1974 do kościoła trafia ołtarz „posoborowy”

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE