REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Dzięki udostępnieniu

na geoportalu danych lidarowych i dociekliwości pracowników BULiGL oddział w Krakowie, na terenie Nadleśnictwa Ujsoły zlokalizowano prawdopodobnie najwyższe drzewo w Polsce.

Podczas wykonywania inwentaryzacji drogowej w Nadleśnictwie Ujsoły, Pan Łukasz Tram z BULiGL oddział w Krakowie, zwrócił uwagę na daglezje rosnące na terenie nadleśnictwa. Dysponując danymi lidarowymi namierzył a następnie odnalazł w terenie najwyższy okaz ww. gatunku. Następnie wspólnie z Panem Janem Lachem z BULiGL w Krakowie przy pomocy wysokościomierza laserowego Nikon Forestry Pro II, dokonał kilkunastu pomiarów wspomnianego drzewa uzyskując wysokość od 57,4 do 59,2 m (średnio 58 m).

ujsolydrzewo2

Ze względu na fakt, że  ten rok okazał się rokiem nasiennym daglezji, Nadleśnictwo Ujsoły przystąpiło do zbioru szyszek m. in. w drzewostanie w którym znajduje się wyżej opisywane drzewo. Nie sposób było nie wykorzystać sytuacji...

Pana Marcina Trybałę i Pana Bartłomieja Hojdasa - zbieraczy szyszek - nie trzeba było długo namawiać i bez chwili zastanowienia stwierdzili, że pomierzą naszą największą daglezję. Za pomocą stalowej 50-cio metrowej taśmy zmierzyli okaz. Wynik pomiaru to 58,2 m! Tak więc jak narazie jest to najwyższe pomierzone w Polsce drzewo i wyprzedza dotychczasowego lidera - daglezję z Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 roku została pomierzona i osiągnęła wynik 57 metrów.

Pytanie tylko czy na wieść o rywalce z Ujsół, bielska daglezja nie zintensyfikowała swojego przyrostu na wysokość i, w przeciągu dwóch ostatnich lat, nie przeskoczyła rywalki. To ostatnie stwierdzenie, oczywiście w formie żartu, wydaje się być bardzo mało prawdopodobne, choć oczywiście nie niemożliwe...

Rękawica została rzucona...:)

____________________

Nadleśnictwo Ujsoły

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE