REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W minioną sobotę 25 września

na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę mordu na żołnierzach NSZ ze Zgrupowania Oddziałów Leśnych pod dowództwem mjr. Henryka Flamego „Bartka”.

Barut16

                                                                                                        Fot: Tomasz W. Piasecki

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Polowej w intencji Ojczyzny oraz zamordowanych żołnierzy, odprawionej na polanie "Hubertus". Następnie miejsce miał uroczysty apel poległych. Uczestnicy złożyli również kwiaty pod znajdującym się tam Krzyżem Partyzanckim.

Barut10

                                                                                                Fot: Marek Snaczke

W 2016 r. zespół specjalistów i archeologów Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka ekshumował szczątki ludzkie w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Szczątki należały do trzydziestu żołnierzy NSZ wywiezionych w to miejsce we wrześniu 1946 r. i zamordowanych w ramach tajnej operacji MBP i NKWD pod kryptonimem „Lawina”. 

Barut12

                                                                                                   Fot: Marek Snaczke 

W operacji „Lawina”, w trzech miejscach na Opolszczyźnie, zamordowanych zostało, według ustaleń historyków z IPN, około 100 podkomendnych mjr Henryka Flamego „Bartka”.

Fot: Marek Snaczke

Barut14

Barut15

Udział w uroczystościch wzięli parlamentarzyści z Opolszczyzny, przedstawiciele Wojewody Opolskiego, samorządowcy z gminy Grodków i Skoroszyce, służb mundurowych oraz liczne delegacje miejscowych szkół oraz stowarzyszeń patriotycznych i społecznych. Dużą grupę uczestników biorących udział w uroczystości stanowili goście z Żywiecczyzny. Rodziny i krewni pomordowanych żołnierzy NSZ ze Stowarzyszeniem Rodzin VII Okręgu NSZ . Udział w uroczystościach wzięła również córka mjr. Henryka Flamego, Alicja Reinhard – Flame. 

Fot: Tomasz W. Pasecki

Barut17

Wszystkie
Gmina Węgierska Górka
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE