REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Istnieje w

Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen taboru kolejowego znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.

Ekspozycja składa się z wycofanych z ruchu parowozów, wagonów osobowych, towarowych, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów i żurawi. Niektóre z nich zostały przywrócone do ruchu. Skansen dysponuje najliczniejszą kolekcją zabytkowego taboru kolejowego. Poza pojazdami kolejowymi w placówce zlokalizowano urządzenia przeznaczone do konserwowania lokomotyw parowych. Infrastruktura techniczna jest przystosowana na wykonywania napraw zabytkowych lokomotyw oraz wagonów. W izbie pamiątek jest wiele eksponatów i materiałów piśmiennych, związanych z historią kolejnictwa. Jednym z eksponatów placówki jest lokomotywa parowa  TKb -1479. Została wyprodukowana w 1877 roku w Berlinie i jest najstarszym zachowanym parowozem w Polsce. 

parowoz3

Parowóz ten służył w prywatnych i państwowych kolejach na terenie Prus: na kolei Magdeburg-Halberstadt pod nazwą "Königstein", następnie od 1883 roku na Pruskich Kolejach Państwowych z numerami, kolejno: Magdeburg 1455, Altona 1663 i Berlin 1479 (od 1895 r.). W 1992 roku został odbudowany przez pracowników lokomotowni w Suchej Beskidzkiej. 

 

Skansen rocznie odwiedzany jest przez kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i za granicy. Niektóre eksponaty stanowią depozyt  Stacji Muzeum w Warszawie

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE