REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

W odległości około

2 km od kościoła Matki Bożej Frydeckiej znajduje się Trójstyk. Jest to malownicze miejsce położone u zbiegu trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Punkt graniczny zbiega się w korycie rzeki, która ma aż trzy nazwy: polska nazwa to „Wawrzaczowy Potok”, słowacka – „Gorylów Potok” i czeska – „Kubankowski Potok”. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na styku trzech granic postawiono trzy słupy. Powodem jest fakt, iż zbieg granic znajduje się w korycie rzeki. Obeliski na Trójstyku postawiono w 1995 roku. Mają one 215 cm wysokości i wazą ponad 800 kg. Z Trójstykiem graniczy czeska wioska Hercava, która niegdyś była częścią Trzycatka.

Od 2009 roku z inicjatywy biskupa Żylińskiego Tomasza Galisa w sobotę po 15. sierpnia organizowane są spotkania modlitewne trzech narodów. Organizatorami są: diecezja bielsko-żywiecka, diecezja żylińska, diecezja ostrawsko-opawska, gmina Istebna, gmina Cierne i Stowarzyszenie Gmin Jabłonkowskich. W plenerowej Mszy świętej biorą udział wierni z wszystkich trzech państw, którzy modlą się w intencji pokoju i jedności. Ołtarz co roku budowany był na nowo. W roku 2016, z inicjatywy parafian Trzycatka, w miejscu sprawowania Mszy świętej został wykonany ołtarz stały. Materiał na jego budowę podarował tartak Piotra Burego z Istebnej, prace ciesielskie wykonał Władysław Wawrzacz z pomocą parafian z Trzycatka, a projektem i dekoracją zajął się artysta-rzeźbiarz Paweł Jałowiczor.

Ciekawa jest także historia parafii Matki Bożej Frydeckiej. 

trzycatekistebnaeu

                                                                                                                          Fot: istebna.eu

Pierwsza murowana kaplica pw. Matki Boskiej Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku powstała w 1866. Wezwanie pochodzi od kopii figury Matki Boskiej jaką onegdaj przywieźli ze sobą pielgrzymi z Frydka.  Kaplica ta okazała się jednak za mała, dlatego w 1948 na jej miejscu powstała nowa, drewniana kaplica wzniesiona przez mieszkańców jako podziękowanie za przetrwanie II wojny światowej. Na Trzycatku na miejscu drewnianej kaplicy wzniesiono nowy, murowany kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej konsekrowany 17 października 1999.

Parafia została erygowana przez 17 października 1999

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE