REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Sanktuarium stoi

powyżej zabudowy mieszkalnej w Ślemieniu, na stokach wzgórza. Ołtarz główny jest barokowej konstrukcji z czterema kolumnami i widniejącymi po bokach figurami Św. Kazimierza Królewicza oraz Św. Jana z Kęt. Zwieńczenie ołtarza przedstawia Ducha Świętego w postaci gołębicy, adorowanego przez dwóch aniołów.

W ołtarzu znajduje się Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to XIX-wieczna kopia obrazu Jasnogórskiego, namalowana na desce przez Błażeja Luksa. Koronowany przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej kard. Stanisława Dziwisza w 2016 r.

Pod świątynią znajduje się kamienna grota w kształcie tunelu, z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Wyciągnięte dłonie Maryi symbolizują hojność w dawaniu łask. W grocie znajduje się źródełko uznawane za cudowne.

slemien2

Historia kultu Matki Boskiej na Jasnej Górce zaczęła się w połowie XIV wieku. Jeden z górali ze Ślemienia po powrocie z pielgrzymki do Częstochowy postanowił zrobić cud na jednej z polan za wsią nazywanej na Kumorkowym Groniu. Zanurzył przywieziony z Częstochowy obrazek w tamtejszym źródełku, jakoby ukazała się tam Matka Boska. Wieść szybko rozeszła się po wsi. Ludzie zaczęli się modlić w tym miejscu. Źródełko było miejscem wielu cudów i uzdrowień. Ludzie z odległych stron pielgrzymowali po cudowną wodę do źródełka . Zaczęły przybywać pielgrzymki a góral zaczął zbierać profity z tego zjawiska. W XVII wieku wybudowano w tym miejscu kaplicę. Pielgrzymek przybywało, ludzie modlili się i kult Matki Boskiej na Kumorkowym Groniu rozsławił się daleko poza granice kraju.W 1623 roku rodzina Komorowskich sprowadziła do kościoła w Rychwałdzie obraz Matki Boskiej. Obraz natychmiast zasłynął cudami ale ludzie nadal pielgrzymowali na polane obok Ślemienia. Modlili się przy małej kaplicy. Bardzo się to nie spodobało plebanowi Rychwałdzkiemu jak i Suskiemu, bo poważnie zaczęło zagrażać ich dochodom. Plebani najechali zbrojnie na polanę. Źródełko zasypali, kaplicę zburzyli. Od tego momentu pielgrzymki szły tylko do kościoła w Rychwałdzie. Tak było aż do połowy XIX wieku gdy mieszkaniec Ślemienia Józef Pochopień ufundował figurę Matki Boskiej, która stoi do dziś i zbudował kapliczkę. Kościół w tym miejscu powstał w 1866 za przyczyną Ks. Antoniego Antałkiewicza, który chciał w ten sposób uczcić 900 rocznicę chrztu Polski.

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE