REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 

Zbudowane jest

z potężnych ławic piaskowców istebniańskich, wystających na powierzchnię w postaci ambon i  murów skalnych. "...szczyt Glinnego 1021 m, goły, kamienisty, z którego otwiera się rozległy widok na Babią i Pilsko" - pisał w latach międzywojennych Kazimierz Sosonowski w "Przewodniku po Beskidach Zachodnich". Z czasem cała góra zarosła lasem: oprócz świerków można tu spotkać dorodne jodły i buki, a w niższych położeniach zagajniki modrzewiowe, a nawet sosonowe. Aktualnie  znaczna część litych świerczyn, nawiedzonych inwazją kornika i wiatrołomami, została wycięta w ramach przebudowy drzewostanów Beskidu Śląskiego.

Glinne leży w paśmie Baraniej Góry.  Przez jego grzbiet biegną czerwone znaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. 

Na Glinnem odnotowano występowanie borowca wielkiego. 

borowiec

Na szczyt Glinnego można dojść od dwóch stron czerwonym szlakiem GSB. Wchodząc od wschodu, czyli od Węgierskiej Górki, pokonamy trasę długości prawie 6 km. Powinno nam to zająć około dwóch godzin.

Dalej za szczytem czerwony szlak spotyka się z niebieskim, który biegnie od Radziechów. Czerwony szlak już na Magurce Radziechowskiej krzyżuje się z zielonym, który prowadzi grzbietem Ostrego i Murnki.

Na Glinnym można znaleźć się też schodząc szlakiem z Baraniej Góry, Magurki Wiślańskiej czy nawet Skrzycznego.

glinne2

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE