REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Jest jedną z największych

wsi na Orawie, wysuniętą najbardziej na północ słowacką miejscowością. Oravska Polhora.  Interesująca jest ze względu na tradycje dudziarskie oraz promocję gry na dudach. Tu znajduje się Izba Dudziarzy i prężnie działa Cech Słowackich Dudziarzy, czyli beskidzkich muzyków specjalizujących się w grze na tym tradycyjnym instrumencie. Cech powstał w 1996 r. i liczy obecnie 50 muzyków. Pod koniec 2015 r. słowacka kultura dudziarska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco. 

csg.gajdy.sk2

Działalność Cechu pozwala m.in. na rozwijanie umiejętności gry, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, a także prowadzenie warsztatów budowy instrumentów. Dla dzieci organizowane są zajęcia, w czasie których uczą się one gry na dudach. W 2014 r. udało się również otworzyć w Oravskiej Polhorze podstawową szkołę muzyczną, w której uczą się grać na skrzypcach i akordeonie. Nabyte umiejętności pozwalają młodym ludziom nie tylko kontynuować tradycyjny sposób gry, ale także w znaczący sposób wpływać na kształt współczesnej muzyki ludowej.

csg.gajdy.sk3

Co roku Orawski Ośrodek Kultury organizuje w Międzynarodowy Festiwal Dudziarski "Gajdovacka". Dudziarze prezentują swe umiejętności także w czasie imprez lokalnych.

W Izbie Dudziarzy jest też małe muzeum, zgromadzono tu trombity, dudy, piszczałki i inne instrumenty wykonane przez miejscowych twórców. Ekspozycja w jednym z pomieszczeń poświęcona jest historii beskidzkich muzykantów. Bardzo ciekawym eksponatem jest zabytkowa skrzynia z artefaktami cechowymi. Umieszczono tu także narzędzia niezbędne do wykonywania instrumentów. Przestronne pomieszczenie pełni często funkcję warsztatu, który jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć.

_____________

transetno.eu

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE