REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To jedna z najstarszych wsi

na Żywiecczyżnie, bo  pierwsze wzmianki o wsi Radziechowy pochodzą już z XIV wieku. 

 

Pochodzenie nazwy Radziechowy nie jest jednoznaczne. Czy powstała od tego iż zmarłych "radzi tu byli chować"?  Druga, bardziej prawdopodobna wersja wskazuje na wywodzenie się nazwy od imienia Radziesza, Radziecha, Radzicha albo Radzieja. Najprawdopodobniej chodzi o Macieja Radwana ze  Radwanitów. Nabyli oni tę ziemię i osadzili wieś na prawie polskim. 

radziechowylot1

Choć pochodzenie nazwy już na zawsze pozostanie w sferze domysłów, wiemy na pewno, że Radziechowy liczą sobie ok. 600 lat. W kronikach i dokumentach występuje jako arena wielu tragicznych zdarzeń. W roku 1656 podczas potopu szwedzkiego  miejscowość została prawie całkowicie spalona, a ludność w dużej części wymordowana.

W latach trzydziestych XX w. miejscowość miała charakter typowo turystyczny i letniskowy, goszczono tu wielu wczasowiczów, nazywanych wówczas letnikami.

W czasie II wojny światowej w  1940 r. niemal cała ludność wsi została wysiedlona w ramach Akcji Saybusch na Lubelszczyznę, wiele budynków zostało zniszczonych.

W roku 1954 odłączono od wsi Twardorzeczkę, która została osobną wsią i weszła w obszar administrowany przez Gminę Lipowa. 

W Radziechowach znajduje się kilka interesujących zabytków i miejsc, którympoświęcimy osobny artykuł. 

We wsi do roku 2000 nie używano nazw ulic. Posługiwano się jedynie numeracją kolejno powstających budynków, a tych przybywało i orientacja w przestrzeni wiejskiej była coraz bardziej utrudniona, a dla przyjezdnych praktycznie niemożliwa. Dla precyzyjnej lokalizacji budynków mieszkańcy używali nazw placów w odniesieniu do historycznej zagrody. Wprowadzenie nazw ulic stało się zatem praktyczną koniecznością.

Niektóre współczesne nazwy ulic nawiązują do starych placów. Za przykłady mogą tu posłużyć ulice Abramska, której nazwa wywodzi się od „Placu u Jabrama”, czy też Wałowa od „Placu u Wałowych”.