REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Brzuśnik jest wsią u

stóp Kiczory i Magury. Jest to miejsce o pięknych walorach widokowych, na którego terenie wytyczone zostały szlaki rowerowe. Nazwę wsi wyjaśnia Andrzej Komoniecki w swoim Dziejopisie Żywieckim: „Brzuśnik, albo Brzuśnie, iż ta wieś jakoby na brzuścu albo brzuchu góry leży”.

Gmina Radziechowy-Wieprz wzbogaciła się w roku 2012 o nowoczesną i funkcjonalną halę sportową, która powstała przy Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku. Sala gimnastyczna wykorzystywana jest nie tylko do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku, ale także: do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej, pozalekcyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych oraz zajęć rekreacyjno-sportowych dla dorosłych. Budynek Kulturalno-Oświatowy w Brzuśniku posiada nowa salę, mogąca pomieścić 300 osób wraz z w pełni wyposażonym zapleczem kuchennym. Budynek jest również siedzibą Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” oraz “Mali Grojcowianie”. Siedzibę ma tu również Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Grojcowianie”, które wspiera działalność zespołu oraz utworzyło Izbę Regionalną w Brzuśniku. Istnieje możliwość wynajęcia sali w celu zorganizowania różnych imprez okolicznościowych w tym wesel czy też studniówek, a także imprez góralskich i skorzystania z kompleksowej obsługi (kelnerki w strojach ludowych, góralskie potrawy oraz kapela).

Wieś posiada także wiele zabytkowych kapliczek, a jedną z piękniejszych jest Kaplica „Na Bielowym Polu” z 1924 r.Wewnątrz niej znajduje się drewniany ołtarzyk z obrazem przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem na tle Boga Ojca przedstawionego pod postacią chmury

            W działalność kulturalną wsi włącza się także funkcjonujące na terenie Brzuśnika Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich BRZUŚNIK, stanowiące istotne wsparcie w przygotowaniach imprez kulturalnych, folklorystycznych, promocyjnych oraz we wszelkich inicjatywach na terenie zarówno Brzuśnika, jak i całej Gminy. 

W Groniu lub Brzuśniku Górnym znajduje się ponad 600-letni cis. Od sierpnia 2015 otwarty został szlak pieszy i rowerowy na Słowiankę.