REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Jest taka wioska, Sopotnia Mała

Jest taka wioska, Sopotnia Mała

Wieś Sopotnia Mała

zdobyła III miejsce w kategorii Najpiękniejsza wieś. Zgodnie z Regulaminem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego w 2018 roku" za III miejsce została przyznana nagroda w wysokości 10 000,00 zł.

 sopotniam2

Wioska usytuowana jest na południowy zachód od Jeleśni, w dolinie potoku Sopotnianka i rozciąga się w terenie na wysokości od 480 do 550 m n.p.m. Zabudowania i pola miejscowości zajmują dno doliny Sopotnianki, częściowo wkraczają także na zbocza otaczających ją dwóch grzbietów górskich, (szczególnie w dolnej części doliny Sopotnianki). Od południowo-wschodniej strony jest to grzbiet Romanki i Kotarnicy, od północno-zachodniej grzbiet odchodzący od Skały przez Lachowe Młaki do Juszczynki.  

sopotniam3

Wieś liczy 1,3 tys. mieszkańców. Stąd biegnie niebieski szlak turystyczny na Romankę i w przeciwną stronę, którym dotrzeć można do centrum Żywca.

Dawne góralskie tradycje pasterskie kultywuje zespół Romanka. We wsi istnieje możliwość wynajmu noclegów w kwaterach prywatnych. Wizerunek dawnej pieczęci wioski przedstawiał trąbkę z ustnikiem skierowanym na lewo, co zapewne miało akcentować fakt, że tutejsi mieszkańcy angażowani byli w charakterze naganiaczy w polowaniach organizowanych przez Habsburgów.  We wsi do dnia dzisiejszego zachowały się dawne tradycje bibułkowego kwiaciarstwa, polegające na układaniu barwnych kompozycji kwiatowych w formie bukietów i wieńców. W zakresie bibułkarstwa najbardziej znaną artystką ludową jest Anna Kupczak, zaś w hafcie ozdobnym Zofia Ważka.

 

We wsi kręcone były zdjęcia do filmu "Sprawa się rypła". 

Przeczytaj także

 REKLAMA