Stowarzyszenie Społeczno

Kulturalne "Romanka" w Sopotni Małej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sopotni Małej zorganizowało tradycyjne spotkanie opłatkowe 5 stycznia 2019 r.

W spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. Wójt Gminy Jeleśnia Anna Wasilewska, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Jeleśnia Władysław Gruszka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Pal oraz gospodynie z Sopotni Małej, zespoł regionalny Romanka, kapela góralska Eśta. W spotkaniu uczestniczył również amerykański fotograf James Gardner, który realizuje reportaż z kolędowania Trzech Króli w Sopotni Małej. Była to okazja do składania sobie życzeń noworocznych, wspólnego śpiewania kolęd z kapelą Eśta i zespołem Romanka.

Prawdziwą atrakcją spotkania była wizyta kolędników z zespołu Romanka, którzy zaprezentowali zwyczaj Trzech Króli Sopotniańskich. Trzej Królowie Sopotniańscy w tym roku przez trzy dni od 6 stycznia do 8 stycznia 2019 r. chodzą od domu do domu po Sopotni Małej i w każdym domostwie przedstawiają obrzęd z udziałem Trzech Króli, anioła, Żyda i Augusta. Kolędnikom towarzyszy kapela góralska. W każdym domu są mile witani, bo to dawna tradycja sopotniańska.

Królowie z Sopotni zapraszają również na imprezę Kolędowanie w Sopotni Małej już w sobotę 19 stycznia 2019 r. do Domu Strażaka w Sopotni Małej.