REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Miała dwa odrębe wejścia

- dla kobiet i dla mężczyzn. Dziś nie pozostał po niej ślad. Jedynie pamięć. Synagoga w Milówce.

Została wybudowana w 1882 roku. Usytuowana była przy obecnej ulicy Grunwaldzkiej.Niestety podczas II wojny światowej Niemcy synagogę doszczętnie zburzyli, a po zakończeniu wojny obiektu już nie odbudowano. 

 Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz w zachodniej części znajdował się przedsionek, nad którym na piętrze mieścił się się przedsionek, czyli babiniec. To specjalna część synagogi części przeznaczonaj dla kobiet. Kobiety w ortodoksyjnym judaizmie nie mogły przebywać w głównej sali synagogi. 

Babińce musiały mieć niezależne wejście i takie połączenie z salą główną, żeby kobiety nie były widziane ani słyszane przez mężczyzn zgromadzonych w synagodze. Dlatego zwykle połączenie między babińcem a salą męską ograniczało się do małych okienek.\

Dalej  w synagodze znajdowała wała się główna sala modlitewna z bogato zdobionym Aron ha - kodesz na ścianie wschodniej. Aron ha-kodesz to dosłownie "święta arka" , czyli szafa ołtarzowa w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki służąca do przechowywania zwojów Tory. 

 
Tablica upamiętniająca nieistniejącą synagogę w Milówce.
milowkatablica
 

Wszystkie
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Z regionu
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE