REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Jest najmłodszą i najmniejszą miejscowością gminy Rajcza.

Sól - Kiczora liczy niespełna 800 mieszkańców oraz 2,86 km2 powierzchni. Rozciąga się spod masywu Rachowca do Kiczory i masywu Małej Zabawy, nad rzeką Czerną. Obejmuje ona zarówno tereny położone w dolinie rzecznej Czernej, jak i część Przełęczy Kotelnica wzdłuż drogi gminnej Nieledwia - Kiczora do Karchówki. Górę Kiczorę od masywu Małej Zabawy rozdziela Przełęcz Kotelnica.

Kiczora graniczy z Nieledwią i Lalikami (gmina Milówka) oraz ze Zwardoniem, Solą i Rycerką Dolną (gmina Rajcza).
Miejscowość charakteryzuje się dużą ilością osiedli: Szpaki, Pobaska, Czerna, Chromiczaki, Madejka, Urbanki, Karchówka, Kiczora, Długosy. Od strony masywu Rachowca znajduje się powstały w 1961 r. Rezerwat Butorza. Cisza, spokój, wspaniałe lasy okalające okolicę to ogromne walory Kiczory. Ogromnym atutem Kiczory jest położenie w bliskości ośrodka sportów zimowych którym jest Zwardoń.

Nazwa wsi Kiczora wiąże się z sąsiedztwem pobliskiej góry noszącej również nazwę Kiczora (712 m n.p.m.). Kiczorą określano pierwotnie wyłącznie górę. Dopiero później u jej podnóża zaczęła rozwijać się osada, która następnie przyjęła taką samą nazwę. Nazwa Kiczora odnosi się do góry i oznacza ona po prostu "większą zalesioną kopulastą górę". Nazwa ta występuje w całych północnych Karpatach, a na terenie Słowacji, Moraw i Ukrainy brzmi m.in. Kiczera, Kiczer, Kyczera, Kiczara, Kiczura, Keczora, Keczera bądź też Koczera. Obecnie panuje przekonanie, że jest to nazwa słowiańska, która swymi korzeniami sięga do jeszcze starszego języka praindoeuropejskiego.

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Sport
Gmina Milówka
Beskid997
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE