REKLAMAStefczyk

 

Niewiele jest imprez,
które mogą poszczycić się takimi tradycjami jak Rajd Chłopski. To impreza, która na stałe wpisała się w historię gminy Rajcza oraz całego regionu, a także zagościła w sercach miłośników sportu i dobrej zabawy nie tylko w Polsce, ale również i zagranicą.
rajdchlopski3
 
Przyjrzyjmy sie więc historii Rajdu Chłopskiego:
 
 
Rajd po raz pierwszy odbył się w roku 1954. Wówczas zorganizowany został przez  zapaleńców z Ludowych Zespołów Sportowych i Kółek Rolniczych z Żywiecczyzny.  Początkowo jednak miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Następne rajdy odbywały się co dwa lata - drugi odbył się więc w roku 1956. W Rajczy ponadto organizowano wystawy sprzętu rolniczego i występy zespołów ludowych. W ramach rajdu rozgrywano także mistrzostwa województwa krakowskiego w narciarstwie klasycznym.
 
Za kilka lat nastąpił przełom w organizacji tej wspaniałej imprezy i już od roku 1972 roku można mówić cykliczności. Wtedy to Rajd staje się imprezą turystyczno - narciarską o charakterze ogólnopolskim. Przyjęto wówczas nazwę - V Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski. W 1974 roku w Rajdzie uczestniczyło 850 zawodników z 10 województw.
 
Podczas 15. jubileuszowego rajdu przyjęto hasło obowiązujące do dziś: „Bo takiego rajdu nie znajdziecie nika, co by były narty, taniec i muzyka.” W 1984 roku w 30. rocznicę Rajdu do udziału w imprezie zgłosiło sie 800 osób, a wydarzeniu towarzyszyła atmosfera ludowej zabawy. XX Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski to już 1700 osób i nowość - prezentacja artystyczna województw.
 
Od 1993 roku Ogólnopolski Rajd Chłopski stał się imprezą międzynarodową. Bieg rozegrano na 15-kilometrowej trasie Zwardoń Skalite. Gośćmi honorowymi tej edycji był Michał Strąk - szef Urzędu Rady ministrów oraz Hanna Suchocka - była premier. W 2000 roku współorganizatorem Rajdu jest Starostwo Powiatowe Żywiec. Również w tym roku rozegrano Międzynarodowy Bieg Narciarski "Beskidy Bez Granic" na 25-kilometrowej trasie z Oszczadnicy ze Zwardonia.
rajdchlopski4
 
 
Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy to chyba jedyna w naszym powiecie zimowa impreza sportowo – turystyczno - kulturalna. W tym roku będzie to już jego 51. edycja ogólnopolska i 27.  międzynarodowa.
 
Rajdowi towarzyszą wystawy i koncerty zespołów z Polski i Słowacji. Wizytówką imprezy jest międzynarodowy bieg narciarski „Beskidy bez Granic.” Od 2013 roku podczas Rajdu Chłopskiego odbywa się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie” cieszący się ogromnym zainteresowaniem.
 

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Sport
Żywiec
Gmina Milówka
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Rajcza
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE